پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

بازاریابی اینترنتی (آنلاین) چیست؟

بازاریابی-اینترنتی-چیست؟

در دنیای پرشتاب تکنولوژی، جایی که اینترنت حرف اول را می‌زند، قواعد بازی بازاریابی هم عوض شده است. دیگر روش‌های سنتی و قدیمی بازدهی لازم را ندارند. حالا بازاریابی آنلاین میدان‌دار شده و کسب‌وکارهای موفق، راز موفقیتشان را در قدرت کلیک‌ها و جادوی دنیای دیجیتال می‌دانند. در این مقاله، سفری هیجان‌انگیز به دنیای بازاریابی اینترنتی را آغاز می‌کنیم و قدم به قدم، با انواع روش‌ها و ترفندهای آن آشنا می‌شویم. همراه ما باشید تا این شیوه بازاریابی پر بازده را یاد بگیرید و در کسب‌وکار خود پیاده‌سازی کنید. 

تعریف بازاریابی اینترنتی (آنلاین) 

بازاریابی مجازی چیست؟ به تبلیغ و فروش محصولات و خدمات به مشتریان از طریق فضای آنلاین، بازاریابی اینترنتی یاد مجازی گفته می‌شود. در واقع، بازاریابی آنلاین یک شاخه از بازاریابی است و شامل استفاده از ابزارهای انلاینی مانند تبلیغات در گوگل، رسانه‌های اجتماعی، پست‌های بلاگ، پادکست‌ها، ویدئوهای آموزشی و … است.

این روش با استفاده از داده‌های مشتریان، تحلیل رفتار مصرف کنندگان، روانشناسی فروش و شناسایی بازارهای هدف، به بازاریابان کمک می‌کند تا به شکل بهتری با مشتریانشان ارتباط برقرار کرده و محصولات و خدمات خود را به آن‌ها عرضه کنند. با توجه به روند رو به رشد استفاده از اینترنت، بازاریابی آنلاین امروزه به یکی از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی تبدیل شده است.

 موفق‌ترین نمونه‌ بازاریابی آنلاین

یکی از موفق‌ترین نمونه‌های بازاریابی آنلاین، بازاریابی شرکت آمازون است. آمازون به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه‌های آنلاین دنیا، از استراتژی‌های بازاریابی هوشمندانه استفاده می‌کند تا بهترین تجربه خرید را برای مشتریان خود ایجاد کند.

آمازون از تحلیل داده‌های مشتریان استفاده می‌کند تا بهترین پیشنهادات محصولات را برای هر مشتری ارسال کند. با ارائه امکاناتی مانند ارسال رایگان، بازگشت رایگان و سهولت در خرید، توجه بیشتری را به خود جلب کند.

علاوه بر این، آمازون از استراتژی بازاریابی محتوایی نیز بهره می‌برد و با ارائه محتوای آموزشی، مقالات و ویدئوهای آموزشی، به مشتریان کمک می‌کند تا با محصولات بیشتری آشنا شوند و تجربه خرید بهتری داشته باشند. این استراتژی باعث افزایش اعتماد مشتریان به آمازون و بهبود تجربه خرید آن‌ها شده است.

اهمیت بازاریابی اینترنتی چیست؟

اینترنت تنها کانالی است که کسب‌وکارها می‌توانند از طریق آن بازاریابی مستقیم داشته باشند، با مشتریان در ارتباط باشند و محصولات خود را بفروشند.

فرض کنید که یک کسب‌وکار محلی، تصمیم می‌گیرد تبلیغات خود را در روزنامه یا تراکت‌ها به چاپ برساند. در این صورت، باید هزینه‌های زیادی برای طراحی و چاپ تراکت و تبلیغات صرف کند که در آن تحلیل دقیقی از موثر بودن تبلیغات وجود ندارد.

در بازاریابی اینترنتی، تبلیغات هدفمندتر صورت میگیرد با پیاده ‌سازی کمپین تبلیغاتی تلاش می‌شود تا هزینه‌های تبلیغات را مدیریت و بهینه شوند. با روی کار آمدن ابزارهای مختلف تحلیل دقیق و شفافیت بسیار بیشتری برای اندازه‌گیری بازدهی تبلیغات در اینترنت وجود دارد.

مزایای بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین مزایای فراوانی دارد. برخی از مزایای بازاریابی آنلاین عبارتند از:

 1. هدفمند بودن: در بازاریابی آنلاین، می‌توان با توجه به مشخصات و ویژگی‌های مشتریان، تبلیغات را به شکل هدفمند و دقیقی ارائه داد و به جامعه مشتریان دقیق و واقعی خود رسید.
 2. به صرفه: در بازاریابی آنلاین، هزینه تولید و انتشار تبلیغات به طور قابل توجهی نسبت به روش‌های سنتی، از جمله تبلیغات تلویزیونی و رادیویی کمتر است.
 3. ارزیابی دقیق تبلیغات: در بازاریابی آنلاین، می‌توان تعداد بازدیدها، نرخ تبدیل و هزینه‌های تبلیغات را با دقت بیشتری ردیابی و اندازه‌گیری کرد.
 4. افزایش راندمان: در بازاریابی آنلاین، می‌توان با بهبود روش‌های بازاریابی و بهبود کارایی تبلیغات، راندمان بالاتری را به دست آورد و مزیت رقابتی برای کسب‌و‌کار خود ایجاد کرد.
 5. دسترسی به مشتریان هدف: با استفاده از بازاریابی آنلاین، می‌توان به جامعه بزرگی از مشتریان دسترسی داشته و به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.
 6. سرعت و آسانی: بازاریابی آنلاین به سرعت و آسانی قابل انجام است.

معایب بازاریابی آنلاین

مزایای بازاریابی آنلاین بسیار زیاد است، اما مانند هر روش بازاریابی دیگری، بازاریابی آنلاین هم ممکن است با برخی معایب همراه باشد. در ادامه به برخی از این معایب اشاره می‌کنیم:

 1. اشباع بازار: با گسترش اینترنت و رشد سریع تعداد وب سایت‌ها، رقابت برای جذب مشتریان بسیار بالا رفته است. در این شرایط، شرکت‌های کوچک و جدید نیازمند تلاش بیشتری برای رقابت با شرکت‌های بزرگ دارند.
 2. نیاز به توانایی‌های دیجیتال: بازاریابان آنلاین باید توانایی‌های دیجیتالی قوی داشته باشند تا بتوانند به درستی از ابزارهای مختلفی مانند سئو، تبلیغات پرداختی، رسانه‌های اجتماعی و غیره استفاده کنند. 
 3.  محدودیت‌های بودجه: برخی از ابزارهای بازاریابی آنلاین، مانند تبلیغات پرداختی، برای شرکت‌های کوچک و جدید با بودجه محدود، هزینه بالایی دارند. این شرایط باعث می‌شود که این شرکت‌ها برای رقابت با شرکت‌های بزرگ دیگر، با محدودیت‌های بودجه مواجه شوند.
 4. امنیت و حریم خصوصی: یکی از مشکلات بازاریابی آنلاین، مسئله حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران است. برخی شرکت‌های بازاریابی آنلاین به دنبال جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران هستند، که ممکن است باعث افزایش احتمال تخلف از حریم خصوصی و نقض آن شوند. 
 5. تغییرات مداوم: بازاریابی آنلاین تحت تاثیر تغییرات مداوم الگوریتم‌های موتورهای جستجو، روش‌های تبلیغاتی و… قرار دارد. این به معنای این است که برای پیگیری تغییرات باید به صورت مداوم به روز باشید و به‌روزرسانی‌های مورد نیاز را انجام دهید.

نقش بازاریابی آنلاین در کسب‌وکارها 

بازاریابی آنلاین در حال حاضر به عنوان یکی از روش‌های مهم تبلیغات و فروش در دنیای تجارت و بازرگانی شناخته می‌شود. استفاده از بازاریابی آنلاین، به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌هایی مانند تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات گوگل، محتوای کاربردی و سئو، مشتریان بیشتری به دست آورده و افزایش فروش را تجربه کنند. در واقع بازاریابی اینترنتی این شانس را به کسب‌وکارها می‌دهد تا با هزینه کمتری نسبت به روش‌های سنتی تبلیغات، به مشتریان دسترسی پیدا کنند.

با استفاده از بازاریابی آنلاین، کسب‌و‌کارها می‌توانند نسبت به رقبای خود در بازار رقابتی برتری پیدا کنندو با ارائه محتوای جذاب و کاربردی نام خود را در بین مخاطبان و مشتریان جا بیندازند و اعتماد آنان را به دست آورند.

همچنین با استفاده از بازاریابی آنلاین، کسب‌وکارها می‌توانند اطلاعات مناسبی از قیف بازاریابی و  داده‌های کمپین‌های خود را جمع‌آوری کنند و آنان را برای دریافت خدمات و محصولات بیشتری ترغیب کنند. اما مهم ترین حسن بازاریابی آنلاین امکان مشاهده بازدهی تبلیغات است که در بازاریابی سنتی این امکان وجود ندارد. 

بازاریاب اینترنتی کیست؟ 

یک بازاریاب اینترنتی متخصصی است که از اینترنت برای تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات استفاده می‌کند. آن‌ها از طیف گسترده‌ای از استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها برای رسیدن به مخاطبان هدف خود و دستیابی به اهداف بازاریابی خود استفاده می‌کنند. در ادامه به انواع این استراتژی‌ها می‌پردازیم اما به شما پیشنهاد می‌کنیم جدا از این استراتژس‌ها با استراتژی اقیانوس آبی و استراتژی اقیانوس قرمز آشنا شوید. 

مزایای بازاریابی-اینترنتی

انواع بازاریابی اینترنتی

در این بخش انواع بازاریابی مجازی که می‌توانید بسته به حضور مخاطبان خود در آن را انتخاب کنید برای شما آورده‌ایم، برای مطالعه بیشتر و  آشنایی با بازاریابی اینترنتی و استراتژی هر یک از این روش‌ها می‌توانید به وبلاگ مدیانا مراجعه کنید: 

 • بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM:

به مجموعه فعالیت‌هایی که در جهت بازدید از سایت‌ها انجام می‌شود بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM گفته می‌شود. 

 • سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو:

جذب بازدیدکننده برای یک سایت از طریق موتورهای جست‌وجو یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی است. چرا که هر روزه، میزان بسیار زیادی جست‌وجو در این موتورها، به ویژه موتور جستجوی گوگل صورت می‌گیرد. اگر یک سایت در نتایج جست‌وجوی گوگل رتبه‌بندی بالایی داشته باشد، می‌تواند ورودی‌ بیشتری را از طریق این موتور به دست آورد. سئو به بهبود رتبه صفحات سایت در نتایج گوگل، از طریق انجام فعالیت‌هایی داخل و خارج از سایت می‌پردازد. بنابراین، کسب‌وکارهایی که سایت دارند نباید این روش ارزشمند افزایش بازدید را نادیده بگیرند.

 •  بازاریابی محتوایی:

بازاریابی محتوایی به فرایند تولید، انتشار و ارائه محتوای مفید به مخاطبان با هدف جذب و نگه‌داشتن توجه آن‌ها، ارتقاء آگاهی و اعتماد، افزایش تعامل و نهایتا تسهیل فرآیند خرید و استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر اشاره دارد. این محتواها می‌توانند شامل مقالات، ویدیوها، پادکست‌ها، گزارش‌ها، کتاب‌ها و سایر فرمت‌های مختلف باشند.

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی:

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing یا به اختصار SMM) فعالیتی است که در آن از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، تلگرام و… برای تبلیغات، ترویج و فروش محصولات یا خدمات استفاده می‌شود. 

از طریق بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، کسب‌وکارها می‌توانند با جامعه‌ای گسترده از کاربران این شبکه‌ها در تعامل بوده و ارتباط برقرار کنند. بدین ترتیب، می‌توانند بازار هدف خود را به صورت مستقیم هدف قرار دهند، محصولات و خدمات خود را به نمایش بگذارند و در نهایت با متن تبلیغات خلاقانه فروش خود را افزایش دهند. 

 • تبلیغات کلیکی یا PPC:

تبلیغات کلیکی یا PPC به تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن پرداخت برای هر بار کلیک بر روی تبلیغات صورت می‌گیرد. این نوع تبلیغات اکثرا در موتورهای جستجو و شبکه‌های تبلیغاتی مثل گوگل ادوردز، بینگ ادز، فیسبوک ادز و لینکدین ادز استفاده می‌شود.

در تبلیغات کلیکی، تبلیغ‌دهنده برای نمایش تبلیغ خود در نتایج جستجو  یا در صفحات وب‌سایت‌ها به موتور جستجو یا شبکه تبلیغاتی مبلغی پرداخت می‌کند. سپس هر بار که کاربران بر روی تبلیغ کلیک می‌کنند، مبلغی برای دسترسی به صفحه ارجاع دهنده یا وب‌سایت تبلیغ دهنده پرداخت می‌شود.

 • بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing):

بازاریابی وابسته (Affiliate marketing) یک روش بازاریابی است که در آن فردی به نام بازاریاب وابسته، برای ترویج محصول یا خدمت شرکتی مشخص، با آن شرکت قراردادی امضا می‌کند و با استفاده از لینک‌های ویژه مرتبط با محصول، آن را به دیگران معرفی و ترویج می‌دهد. در صورتی که افراد به واسطه لینک بازاریاب وابسته، محصول را خریداری کنند، بازاریاب وابسته پورسانتی دریافت می‌کند. این روش از آنجایی که به صرفه و کم هزینه است و برای هر دو طرف مزیت دارد، در بسیاری از کسب و کارهای آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی به کار می‌رود.

 • بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ: 

بازاریابی ایمیلی یک روش بازاریابی در دنیای دیجیتال است که در آن از ارسال ایمیل به افراد برای تبلیغ محصول یا خدمات استفاده می‌شود. در این روش، اطلاعات و تخفیف‌هایی در مورد محصولات یا خدمات به مخاطبانی که ایمیل آن‌ها در دسترس شرکت هست، ارسال می‌شود.

آیا پیامک یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی است؟ 

پاسخ ما به شما مثبت است و  sms مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی است. اگرچه پیامک به طور مستقیم از طریق اینترنت ارسال نمی‌شود، اما به دلیل روش کارکرد خود، به طور گسترده در استراتژی‌های بازاریابی آنلاین استفاده می‌شود.

پیامک باعث می‌شود تا تبلیغات، اس ام اس‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی و… را به شکل فوری و مستقیم به گوش مخاطبان رساند و از این جهت می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی استفاده شود.

مزایای استفاده از پیامک در بازاریابی اینترنتی 

در حالی که هر دو بازاریابی اینترنتی و ارسال پیامک می‌توانند به تنهایی دو روش مجزا و موثر باشند، استفاده از آن‌ها با هم می‌‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که در ادامه به رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم، پس اگر هنوز پنل پیامکی برای کسب‌وکار خود تهیه نکرده‌اید با مقایسه قیمت پنل اس ام اس سامانه‌های مختلف و مزایایی که در اختیارتان قرار می‌دهند بهترین گزینه را انتخاب کنید. 

جمع آوری اطلاعات تماس:

از وب سایت یا صفحات رسانه‌های اجتماعی خود برای جمع آوری آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن مشتریان بالقوه استفاده کنید.حال با ارسال پیامک مشتریان را به دریافت کد تخفیف یا بازدید از سایت خود تشویق کنید. 

پرورش مخاطب:

از ایمیل برای ارسال محتوای آموزنده و جذاب به لیست ایمیل خود استفاده کنید تا آن‌ها را در قیف فروش خود جابجا کنید و برای محتواهایی که وابسته به زمان هستند و ارسال سریع و به موقع آن مهم است از پیامک استفاده کنید. 

هدایت ترافیک:

از پیامک برای هدایت ترافیک به وب سایت یا صفحات رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید.

مشتریان راضی: 

جذب مشتری فقط نیمی از مسیر است. برای رسیدن به موفقیت واقعی، حفظ مشتریان موجود و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار نیز به همان اندازه مهم است.

 

در دنیای امروز، مشتریان شما تشنه اطلاعات هستند و می‌خواهند از روند کار شما باخبر باشند. شبکه‌های اجتماعی، به ویژه، می‌توانند ابزاری عالی برای ارتباط با مشتریان و به اشتراک گذاشتن اخبار و به‌روزرسانی‌ها باشند.

با این حال، همه به اینترنت دسترسی ندارند یا ممکن است محتوای شما در دریای بی‌پایان پست‌ها و استوری‌ها گم شود. در اینجاست که پیامک می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای حفظ مشتری وارد عمل شود.

برای ارسال پیامک، به یک سامانه پیامک نیاز دارید. با استفاده از پیامک به عنوان بخشی از استراتژی حفظ مشتری خود، می‌توانید ارتباط قوی‌تری با مشتریان خود ایجاد کنید، وفاداری آن‌ها را افزایش دهید و به رشد کسب و کار خود کمک کنید.

آیا برای کسب و کارم به بازاریابی اینترنتی نیاز دارم؟

 

در عصر دیجیتال امروز، پاسخ به این سوال که آیا برای کسب و کارتان به بازاریابی اینترنتی نیاز دارید یا خیر، قاطعانه بله است. اینترنت به ابزاری قدرتمند برای دسترسی به طیف گسترده ای از مشتریان بالقوه تبدیل شده است و مشاغلی که از بازاریابی اینترنتی استفاده نمی‌کنند، در معرض خطر عقب ماندن از رقبا قرار دارند.

اما بهترین راه برای تصمیم‌گیری اینکه آیا بازاریابی اینترنتی برای کسب‌و‌کار شما مناسب است یا خیر، بررسی اهداف کسب‌و‌کارتان است. اگر می‌خواهید آگاهی از برندتان را افزایش دهید، به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید، کالا یا خدمات بیشتری بفروشید، بازاریابی اینترنتی یک انتخاب عالی است.

در صورتی که تازه کسب‌وکار خود را آغاز کرده‌اید و آشنایی با مراحل برندینگ ندارید وبلاگ استراتژی برندسازی را مطالعه کنید.

هر روز، افراد زمان قابل توجهی را صرف بررسی ایمیل‌های خود، رسانه های اجتماعی، استفاده از موتورهای جستجو و بازدید از وب سایت‌ها می‌کنند. پس چه مکانی بهتر از فضای آنلاین وجود دارد؟  

مصرف کنندگان اطلاعات را به دست می‌آورند، تحقیق می‌کنند و در نهایت آنلاین خرید می‌کنند. اگر می‌خواهید در بازار رقابتی باقی بمانید و مشتریان را جذب کنید، داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی بسیار مهم است. کافیست کمی بیشتر به اتفاقات روزانه و خریدهای خود توجه کنید. برای مثال: رقابت در صنعت پوشاک، به خصوص در فضای آنلاین، شدید است. برای برجسته شدن و جذب مشتریان، به یک استراتژی بازاریابی پوشاک قوی نیاز است.

جمع بندی

 

امروزه، بازاریابی اینترنتی به عنوان یکی از ستون‌های اصلی بازاریابی در دنیای مدرن شناخته می‌شود. این نوع بازاریابی شامل استفاده از ابزارهای قدرتمند اینترنت مانند وب‌سایت، تبلیغات کلیکی، سئو، بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی می‌شود. در این مقاله به آموزش بازاریابی اینترنتی پرداختیم و مزایای آن را عنوان کردیم.

با بازاریابی آنلاین، کسب‌وکارها می‌توانند به افق‌های جدیدی دست پیدا کنند و از مزایای بی‌شماری بهره‌مند شوند، از جمله:

 • جذب مشتریان جدید: با حضور در فضای آنلاین، می‌توانید به طیف وسیع‌تری از مخاطبان بالقوه دسترسی پیدا کنید و مشتریان جدیدی را جذب نمایید.
 • افزایش فروش: بازاریابی اینترنتی راه‌های متعددی را برای افزایش فروش و سودآوری کسب‌وکارتان به شما ارائه می‌دهد.
 • تقویت برندینگ: با بازاریابی آنلاین می‌توانید برند خود را به طور موثرتری در ذهن مخاطبان جا انداخته و اعتبار و آگاهی از برندتان را افزایش دهید.
 • کاهش هزینه‌ها: بازاریابی اینترنتی در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی مستقیم، بسیار مقرون به صرفه است و به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های تبلیغات خود را بهینه‌سازی کنید.
 • دسترسی به مشتریان جهانی: با بازاریابی آنلاین، مرزهای جغرافیایی بی معنا هستند و شما می‌توانید مشتریانی از سراسر جهان را جذب نمایید.
 • تحلیل و بررسی دقیق: بازاریابی اینترنتی امکان جمع‌آوری و تحلیل داده‌های دقیق و قابل اعتمادی را در مورد مشتریان به شما می‌دهد که به نوبه خود منجر به تصمیم‌گیری‌های بهتر در زمینه بازاریابی خواهد شد.

در ادامه انواع روش‌های بازاریابی را به شما آموزش دادیم. به یاد داشته باشید که بازاریابی اینترنتی یک فرآیند مداوم و پویاست و برای دستیابی به بهترین نتایج، لازم است به طور مستمر استراتژی‌های خود را به‌روزرسانی کرده و از جدیدترین ابزارها و روش‌ها استفاده نمایید.

شما برای کسب و کار خود از کدام روش‌های بازاریابی آنلاین استفاده می‌کنید؟ در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .