پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

بازاریابی اینترنتی (آنلاین) چیست؟

بازاریابی-اینترنتی-چیست؟

با پیشرفت سریع تکنولوژی و اینترنت، تکنیک‌های بازاریابی دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. اکثر مشاغل در حال حاضر بازاریابی آنلاین را به عنوان جزء حیاتی از برنامه‌های بازاریابی خود در نظر می گیرند اما اگر هنوز با بازاریابی آنلاین، انواع آن آشنایی ندارید یا نمی‌دانید چگونه آن را برای کسب‌وکارتان پیاده کنید با ما در این مقاله همراه باشید. در این مقاله به صفر تا صد بازاریابی اینترنتی یا انلاین می‌پردازیم. 

تعریف بازاریابی اینترنتی (آنلاین) 

به تبلیغ و فروش محصولات و خدمات به مشتریان از طریق فضای آنلاین، بازاریابی اینترنتی گفته می‌شود. در واقع، بازاریابی آنلاین یک شاخه از بازاریابی دیجیتال است و شامل استفاده از ابزارهایی مانند تبلیغات در گوگل، رسانه‌های اجتماعی، پست‌های بلاگ، پادکست‌ها، ویدئوهای آموزشی و … است.

این روش با استفاده از داده‌های مشتریان، تحلیل رفتار مصرف کنندگان و شناسایی بازارهای هدف، به بازاریابان کمک می‌کند تا به شکل بهتری با مشتریانشان ارتباط برقرار کرده و محصولات و خدمات خود را به آنها عرضه کنند. با توجه به روند رو به رشد استفاده از اینترنت، بازاریابی آنلاین امروزه به یکی از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی تبدیل شده است.

 موفق‌ترین نمونه‌ بازاریابی آنلاین

یکی از موفق‌ترین نمونه‌های بازاریابی آنلاین، بازاریابی شرکت آمازون است. آمازون به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه‌های آنلاین دنیا، از استراتژی‌های بازاریابی هوشمندانه استفاده می‌کند تا بهترین تجربه خرید را برای مشتریان خود ایجاد کند.

آمازون از تحلیل داده‌های مشتریان استفاده می‌کند تا بهترین پیشنهادات محصولات را برای هر مشتری ارسال کند. با ارائه امکاناتی مانند ارسال رایگان، بازگشت رایگان و سهولت در خرید، توجه بیشتری را به خود جلب کند.

علاوه بر این، آمازون از استراتژی بازاریابی محتوایی نیز بهره می‌برد و با ارائه محتوای آموزشی، مقالات و ویدئوهای آموزشی، به مشتریان کمک می‌کند تا با محصولات بیشتری آشنا شوند و تجربه خرید بهتری داشته باشند. این استراتژی باعث افزایش اعتماد مشتریان به آمازون و بهبود تجربه خرید آنها شده است.

اهمیت بازاریابی اینترنتی چیست؟

اینترنت تنها کانالی است که کسب و کارها می‌توانند از طریق آن تبلیغات کنند، با مشتریان در ارتباط باشند و محصولات خود را بفروشند.

فرض کنید که یک کسب و کار محلی، تصمیم می‌گیرد تبلیغات خود را در روزنامه یا تراکت‌ها به چاپ برساند. در این صورت، باید هزینه‌های زیادی برای طراحی و چاپ تراکت و تبلیغات صرف کند که در آن تحلیل دقیقی از موثر بودن تبلیغات وجود ندارد.

در بازاریابی اینترنتی، تبلیغات هدفمندتر صورت میگیرد و سعی دارد تا از این طریق بودجه تبلیغات را بهینه کند. با روی کار آمدن ابزارهای مختلف تحلیل دقیق و شفافیت بسیار بیشتری برای اندازه‌گیری بازدهی تبلیغات در اینترنت وجود دارد.

مزایای بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین دارای مزایای فراوانی است. برخی از مزایای بازاریابی آنلاین عبارتند از:

 1. هدفمند بودن: در بازاریابی آنلاین، می‌توان با توجه به مشخصات و ویژگی‌های مشتریان، تبلیغات را به شکل هدفمند و دقیقی ارائه داد و به جامعه مشتریان دقیق و واقعی خود رسید.
 2. به صرفه: در بازاریابی آنلاین، هزینه تولید و انتشار تبلیغات به طور قابل توجهی نسبت به روش‌های سنتی، از جمله تبلیغات تلویزیونی و رادیویی کمتر است.
 3. ارزیابی دقیق تبلیغات: در بازاریابی آنلاین، می‌توان تعداد بازدیدها، نرخ تبدیل و هزینه‌های تبلیغات را با دقت بیشتری ردیابی و اندازه‌گیری کرد.
 4. افزایش راندمان: در بازاریابی آنلاین، می‌توان با بهبود روش‌های بازاریابی و بهبود کارایی تبلیغات، راندمان بالاتری را به دست آورد و مزیت رقابتی برای کسب و کار خود ایجاد کرد.
 5. دسترسی به مشتریان هدف: با استفاده از بازاریابی آنلاین، می‌توان به جامعه بزرگی از مشتریان دسترسی داشته و به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.
 6. سرعت و آسانی: بازاریابی آنلاین به سرعت و آسانی قابل انجام است.

معایب بازاریابی آنلاین

مزایای بازاریابی آنلاین بسیار زیاد است، اما مانند هر روش بازاریابی دیگری، بازاریابی آنلاین هم ممکن است با برخی معایب همراه باشد. در زیر به برخی از این معایب اشاره می کنیم:

 1. اشباع بازار: با گسترش اینترنت و رشد سریع تعداد وب سایت ها، رقابت برای جذب مشتریان بسیار بالا رفته است. در این شرایط، شرکت های کوچک و جدید نیازمند تلاش بیشتری برای رقابت با شرکت های بزرگ دارند.
 2. نیاز به توانایی های دیجیتال: بازاریابان آنلاین باید توانایی های دیجیتالی قوی داشته باشند تا بتوانند به درستی از ابزارهای مختلفی مانند سئو، تبلیغات پرداختی، رسانه های اجتماعی و غیره استفاده کنند. 
 3.  محدودیت های بودجه: برخی از ابزارهای بازاریابی آنلاین، مانند تبلیغات پرداختی، برای شرکت های کوچک و جدید با بودجه محدود، هزینه بالایی دارند. این شرایط باعث می شود که این شرکت ها برای رقابت با شرکت های بزرگ دیگر، با محدودیت های بودجه مواجه شوند.
 4. امنیت و حریم خصوصی: یکی از مشکلات بازاریابی آنلاین، مسئله حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران است. برخی شرکت های بازاریابی آنلاین به دنبال جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران هستند، که ممکن است باعث افزایش احتمال تخلف از حریم خصوصی و نقض آن شوند. 
 5. تغییرات مداوم: بازاریابی آنلاین تحت تأثیر تغییرات مداوم الگوریتم‌های موتورهای جستجو، روش‌های تبلیغاتی و… قرار دارد. این به معنای این است که برای پیگیری تغییرات باید به صورت مداوم به روز باشید و به‌روزرسانی‌های مورد نیاز را انجام دهید.

نقش بازاریابی آنلاین در کسب‌وکارها 

بازاریابی آنلاین در حال حاضر به عنوان یکی از روش‌های مهم تبلیغات و فروش در دنیای تجارت و بازرگانی شناخته می‌شود. استفاده از بازاریابی آنلاین، به کسب و کارها کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌هایی مانند تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات گوگل، محتوای کاربردی و سئو، مشتریان بیشتری به دست آورده و افزایش فروش را تجربه کنند. در واقع بازاریابی اینترنتی این شانس را به کسب‌وکارها می‌دهد تا با هزینه کمتری نسبت به روش‌های سنتی تبلیغات، به مشتریان دسترسی پیدا کنند.

مزایای بازاریابی-اینترنتی

با استفاده از بازاریابی آنلاین، کسب و کارها می‌توانند نسبت به رقبای خود در بازار رقابتی برتری پیدا کنندو با ارائه محتوای جذاب و کاربردی نام خود را در بین مخاطبان و مشتریان جا بیندازند و اعتماد آنان را به دست آورند.

همچنین با استفاده از بازاریابی آنلاین، کسب و کارها می‌توانند داده‌های کمپین های خود را جمع‌آوری کنند و آنان را برای دریافت خدمات و محصولات بیشتری ترغیب کنند. اما مهم ترین حسن بازاریابی آنلاین امکان مشاهده بازدهی تبلیغات است که در بازاریابی سنتی این امکان وجود ندارد. 

انواع بازاریابی اینترنتی

 • بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM:

 1. به مجموعه فعالیت‌هایی که در جهت بازدید از سایت‌ها انجام می‌شود بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM گفته می‌شود. 
 • سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو:

 1. جذب بازدیدکننده برای یک سایت از طریق موتورهای جست‌وجو یکی از روش های بازاریابی اینترنتی است. چرا که هر روزه، میزان بسیار زیادی جست‌وجو در این موتورها، به ویژه موتور جستجوی گوگل صورت می‌گیرد. اگر یک سایت در نتایج جست‌وجوی گوگل رتبه‌بندی بالایی داشته باشد، می‌تواند ورودی‌ بیشتری را از طریق این موتور به دست آورد. سئو به بهبود رتبه صفحات سایت در نتایج گوگل، از طریق انجام فعالیت‌هایی داخل و خارج از سایت می‌پردازد. بنابراین، کسب و کارهایی که سایت دارند نباید این روش ارزشمند افزایش بازدید را نادیده بگیرند.
 •  بازاریابی محتوایی:

 1. بازاریابی محتوایی به فرایند تولید، انتشار و ارائه محتوای مفید به مخاطبان با هدف جذب و نگه‌داشتن توجه آن‌ها، ارتقاء آگاهی و اعتماد، افزایش تعامل و نهایتاً تسهیل فرآیند خرید و استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر اشاره دارد. این محتواها می‌توانند شامل مقالات، ویدئوها، پادکست‌ها، گزارش‌ها، کتاب‌ها و سایر فرمت‌های مختلف باشند.
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی:

 1. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing یا به اختصار SMM) فعالیتی است که در آن از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، تلگرام و… برای تبلیغات، ترویج و فروش محصولات یا خدمات استفاده می‌شود. 
 2. از طریق بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، کسب و کارها می‌توانند با جامعه‌ای گسترده از کاربران این شبکه‌ها در تعامل بوده و ارتباط برقرار کنند. بدین ترتیب، می‌توانند بازار هدف خود را به صورت مستقیم هدف قرار دهند، محصولات و خدمات خود را به نمایش بگذارند و در نهایت، فروش خود را افزایش دهند. 
 • تبلیغات کلیکی یا PPC:

 1. تبلیغات کلیکی یا PPC به تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن پرداخت برای هر بار کلیک بر روی تبلیغات صورت می‌گیرد. این نوع تبلیغات اکثراً در موتورهای جستجو و شبکه‌های تبلیغاتی مثل گوگل ادوردز، بینگ ادز، فیسبوک ادز و لینکدین ادز استفاده می‌شود.
 2. در تبلیغات کلیکی، تبلیغ دهنده برای نمایش تبلیغ خود در نتایج جستجو  یا در صفحات وب‌سایت‌ها به موتور جستجو یا شبکه تبلیغاتی مبلغی پرداخت می‌کند. سپس هر بار که کاربران بر روی تبلیغ کلیک می‌کنند، مبلغی برای دسترسی به صفحه ارجاع دهنده یا وب‌سایت تبلیغ دهنده پرداخت می‌شود.
 • بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing):

 1. بازاریابی وابسته (Affiliate marketing) یک روش بازاریابی است که در آن فردی به نام بازاریاب وابسته، برای ترویج محصول یا خدمت شرکتی مشخص، با آن شرکت قراردادی امضا می‌کند و با استفاده از لینک‌های ویژه مرتبط با محصول، آن را به دیگران معرفی و ترویج می‌دهد. در صورتی که افراد به واسطه لینک بازاریاب وابسته، محصول را خریداری کنند، بازاریاب وابسته پورسانتی دریافت می‌کند. این روش از آنجایی که به صرفه و کم هزینه است و برای هر دو طرف مزیت دارد، در بسیاری از کسب و کارهای آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی به کار می‌رود.
 • بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ: 

 1. بازاریابی ایمیلی یک روش بازاریابی در دنیای دیجیتال است که در آن از ارسال ایمیل به افراد برای تبلیغ محصول یا خدمات استفاده می‌شود. در این روش، اطلاعات و تخفیف‌هایی در مورد محصولات یا خدمات به مخاطبانی که ایمیل آنها در دسترس شرکت هست، ارسال می‌شود.

آیا پیامک یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی است؟ 

پاسخ ما به شما مثبت است و  پیامک یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی است. هر چند که پیامک به طور مستقیم با اینترنت ارتباط ندارد، اما به دلیل روش کارکرد خود، می‌توان آن را در دسته بازاریابی اینترنتی قرار داد. پیامک باعث می‌شود تا تبلیغات، اس ام اس‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی و… را به شکل فوری و مستقیم به گوش مخاطبان رساند و از این جهت می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی استفاده شود.

آیا برای کسب و کارم به بازاریابی اینترنتی نیاز دارم؟

بهترین راه برای تصمیم گیری اینکه آیا بازاریابی اینترنتی برای کسب و کار شما مناسب است یا خیر، بررسی اهداف کسب و کارتان است. اگر می‌خواهید آگاهی از برندتان را افزایش دهید، به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید، کالا یا خدمات بیشتری بفروشید، بازاریابی اینترنتی یک انتخاب عالی است.

هر روز، افراد زمان قابل توجهی را صرف بررسی ایمیل های خود، رسانه های اجتماعی، استفاده از موتورهای جستجو و بازدید از وب سایت ها می‌کنند. پس چه مکانی بهتر از فضای آنلاین وجود دارد؟ 

مصرف کنندگان اطلاعات را به دست می آورند، تحقیق می کنند و در نهایت آنلاین خرید می کنند. اگر می خواهید در بازار رقابتی باقی بمانید و مشتریان را جذب کنید، داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی بسیار مهم است.

جمع بندی

بازاریابی اینترنتی به عنوان یکی از اصولی‌ترین و پرکاربردترین روش‌های بازاریابی در دنیای امروز شناخته می‌شود. این نوع بازاریابی، شامل استفاده از ابزارهای اینترنتی مانند وب‌سایت، تبلیغات کلیکی، سئو، بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی می‌شود.

با استفاده از بازاریابی اینترنتی، کسب‌وکارها می‌توانند با جذب مشتریان جدید، بهبود در فروش و افزایش اعتبار و آگهی از برند خود داشته باشند. بازاریابی اینترنتی مزایای بسیاری از جمله کاهش هزینه‌های تبلیغات، رسیدن به مشتریان بیشتر در سراسر جهان، افزایش محبوبیت برند و دسترسی به داده‌های دقیق و قابل اعتماد درباره مشتریان دارد.

به‌طور خلاصه، بازاریابی اینترنتی یک روش بسیار موثر برای جذب مشتری، بهبود در فروش، افزایش شناخت برند و بهینه‌سازی هزینه‌های تبلیغات است. شما برای کسب و کار خود از کدام روش بازاریابی انلاین استفاده می‌کنید؟ در قسمت نظرات برایمان بنویسید. 

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .