پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

چگونه سابقه سیم‌کارت را پاک کنیم؟

روش پاک کردن سابقه سیم کارت

سیم‌کارت‌ها حاوی اطلاعات خصوصی زیادی هستند که در صورت دسترسی دیگران به این اطلاعات، حریم خصوصی صاحب سیم‌کارت نقض می‌شود و امنیت یا دارایی او را در معرض خطر قرار می‌دهد. به همین دلیل این بسیار ضروری است که پیش از فروش سیم‌کارت، حتما سوابق داده‌های روی آن برای همیشه حذف شوند. همچنین پیش از استفاده از سیم کارت کارکرده‌ای که به تازگی خریده‌اید برای اطمینان از عدم وجود بدافزارها روی آن حتما باید تاریخچه و داده‌های آن تخلیه شود. در این مقاله به معرفی روش‌های پاک کردن سابقه سیم‌کارت از طریق تنظیمات گوشی و برنامه‌ها و در سیستم‌عامل‌های مختلف پرداخته‌ایم.

چه اطلاعاتی روی سیم کارت ذخیره می‌شود؟

کارت ماژول هویت مشترک (SIM) یک کارت حافظه کوچک و قابل حمل است که در دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌شود و به شناسایی کاربر در یک شبکه دیجیتال کمک می‌کند. به طور کلی سیم‌کارت شامل یک تراشه مدار مجتمع (ICC) است که اطلاعاتی از جمله شماره تلفن کاربر، کلیدهای رمزگذاری داده‌ها، اطلاعات حساب، کلیدهای امنیتی شخصی، لیست مخاطبین و پیام‌های متنی را ذخیره می‌کند. علاوه بر این، برخی از سیم‌کارت‌ها ممکن است دارای یک تراشه ارتباطات میدان نزدیک (NFC) باشند که امکان پرداخت‌های بدون تماس و خدماتی که نیاز به تبادل داده بین دستگاه‌ها دارند را فراهم می‌کند. از اطلاعات ذخیره شده در سیم کارت برای احراز هویت کاربر استفاده می‌شود و به کاربران امکان برقراری و دریافت تماس، ارسال و دریافت پیام‌های متنی و همچنین دسترسی به اینترنت و سایر خدماتی که ممکن است نیاز به اشتراک داشته باشند را می‌دهد.

چگونه سابقه و تاریخچه سیم‌کارت‌مان را پاک کنیم؟

داده‌های ذخیره شده بر روی یک سیم‌کارت را می‌توان از طریق ابزارهای آنلاین و تنظیمات موجود در گوشی و سیستم عامل‌ها پاک کرد. همچنین استفاده از سیمکارت‌خوان و مراجعه به شرکت مخابرات نیز از راه‌های مطمئن برای حذف سابقه سیم‌کارت است.

چگونه در ایرانسل، همراه اول و رایتل سابقه سیم کارت را پاک کنیم؟

توجه داشته باشید که پاک کردن سابقه سیم‌کارت به معنای حذف تمام تماس‌ها و پیامک‌ها است، و اطلاعاتی که پاک می‌شوند قابل بازیابی نیستند. بنابراین، قبل از اقدام به پاک کردن سابقه، از اهمیت اطلاعات موجود در آن اطمینان حاصل کنید. همچنین، در برخی گوشی‌ها و شبکه‌های مخابراتی، این گزینه‌ها ممکن است متفاوت باشند. بهتر است با اپراتور مخابراتی خود تماس بگیرید یا دستورالعمل‌های مشابه برای گوشی خود را جستجو کنید. اگر از سامانه پیام کوتاه برای تبلیغات پیامکی استفاده می‌کنید می‌توانید فهرستی از مخاطبین وفادار و بالقوه خود در آن ایجاد کنید تا این بانک اطلاعات شخصی را برای همیشه در دسترس خود داشته باشید. در زیر به معرفی هر کدام از این روش‌های حذف سابقه سیم کارت می‌پردازیم.

روش حذف سابقه سیم کارت در گوشی اندروید

در گوشی‌های اندروید می‌توان تاریخچه سیمکارت را از طریق تنظیمات گوشی و همچنین به واسطه برنامه‌های آنلاین پاک کننده حذف کرد.

مراحل حذف سابقه سیم کارت در گوشی اندرویدی از طریق تنظیمات گوشی

 • گوشی اندروید را از Settings ریست کنید.
 • سیم کارت را در گوشی قرار دهید و گوشی را روشن کنید.
 • به Settings Androidبروید و گزینه  Phone Settingsرا انتخاب کنید.
 • در بخش Resetگزینه  Delete Memory Deviceرا لمس کنید.
 • با کلیک روی Ok تمام سوابق سیم‌کارت شما حذف می‌شود.

حذف انتخابی داده‌های سیم کارت از برنامه مخاطبین، پیام‌ها و تماس‌ها

گاهی لازم است به دلایل مختلف، فایل‌ها یا داده‌های مجزایی را از روی سیم کارت حذف کنیم. برای این کار هر برنامه امکان حذف و دیلیت فایل‌ها را در خود دارد و می‌توان از طریق آن هر داده‌ای را به صورت جداگانه و انتخابی حذف کرد. برای نمونه، روش حذف مخاطبین، پیام‌ها و تماس‌ها در ادامه می‌آید.

اطلاعات قابل ذخیره در سیم کارت

 • برای پاک کردن مخاطبان، پس از قرار دادن سیمکارت و روشن کردن گوشی به contacts بروید، روی سه نقطه بالا کلیک و گزینه Manage contacts را انتخاب کنید. پس از انتخاب مخاطبان choose Delete All را لمس کنید.
 • برای پاک کردن پیام‌های متنی به بخش Messages بروید و متن‌هایی را که می‌خواهید حذف کنید، فشار دهید و نگه دارید. سپس دیلیت را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید یک گفت‌وگوی کامل را حذف کنید.
 • در تماس‌ها نیز می‌توانید برای پاک کردن سابقه، هر کدام را به طور جداگانه و یا کل تماس‌ها را انتخاب و دیلیت کنید. هم‌چنین می‌توانید در کمپین‌های تبلیغاتی با استفاده از پیامک صوتی، علاوه بر ارتقا و بهبود بازاریابی، تاریخچه و سوابق کمپین خود را در پنل پیام صوتی نگاه دارید.

پاک کردن دائمی سابقه سیم کارت در اندروید با برنامه‌های Android Eraser

اگرچه روش تنظیمات دستی گوشی، سابقه سیم کارت را در اندروید پاک می‌کند، اما همچنان با برخی از نرم‌افزارهای حرفه‌ای، بازیابی اطلاعات آن امکان‌پذیر است. بنابراین، اگر می‌خواهید سوابق سیم کارت را در گوشی اندروید بدون امکان بازیابی به طور دائم حذف کنید، می‌توانید برنامه‌های پاک کننده سیم‌کارت اندروید را به کار بگیرید. این پاک‌کننده‌های سیم‌کارت می‌توانند اطلاعات سیم کارت و سایر فایل‌های اندروید، مانند فایل‌های حذف شده، تنظیمات سیستم، داده‌های خصوصی و غیره را به طور کامل از دستگاه شما پاک کنند.

نحوه پاک کردن سوابق سیم کارت در گوشی‌های آیفون

در گوشی‌های آیفون نیز می‌توان از طریق تنظیمات و همچنین با کمک گرفتن از برنامه‌ها یا نرم‌افزارهای آنلاین، تمام یا بخشی از داده‌ها را موقتی یا برای همیشه پاک کرد.

مراحل حذف سوابق سیم کارت از طریق تنظیمات گوشی آیفون

 • وارد بخش settings شوید.
 • گزینه General را انتخاب کنید.
 • روی Reset کلیک کنید
 • سپس با انتخاب Erase All Content and Settings تمام داده‌ها را پاک کنید.

همچنین در گوشی آیفون می‌توانید هر برنامه یا داده‌ای را به شکل مجزا و انتخابی حذف کنید. اما همچنان که در مورد گوشی‌های اندروید گفتیم این حذفیات می‌تواند از طریق برخی برنامه‌های حرفه‌ای بازیابی شود. پس برای اطمینان از حذف دایمی سوابق توصیه می‌شود که از برنامه‌های کمکی استفاده کنید. برخی از مدیران مارکتینگ با ارسال پیامک انبوه با سیم کارت شخصی باعث مسدود شدن سیم‌کارت‌ها و ایجاد مخاطره برای برند خود می‌شوند. باید توجه داشت که با پاک کردن دایمی تمامی سوابق سیم‌کارت نمی‌توان محدودیت‌هایی که شرکت مخابرات برای چنین سیمکارتی ایجاد کرده است را رفع کرد.

حذف دایمی اطلاعات سیم کارت آیفون با نرم‌افزار Data Eraser

با استفاده از برخی ابزارهای آنلاین، تمام داده‌های سیم کارت در گوشی آیفون را می‌توان به طور کامل پاک و صد درصد غیرقابل بازیابی کرد. این پاک کننده‌های دیتا در iOS به شما امکان می‌دهند داده‌های خصوصی مانند سابقه تماس، سابقه مرور، حساب‌ها، اطلاعات بانکی، ایمیل‌ها و اطلاعات خصوصی دیگر را به طور انتخابی حذف کنید. از این برنامه‌ها برای پاک کردن همه پیام‌ها، مخاطبین شخصی، عکس‌ها، ویدیوها، گذرواژه‌ها، اطلاعات حساب و موارد دیگر استفاده کنید تا داده‌های خود را از سرقت یا هک شدن دور نگه دارید. از طریق این برنامه همچنین می‌توانید برخی فایل‌ها را به شکل انتخابی و به طور دایمی حذف کنید.

پاک کردن سوابق سیم کارت از طریق سیمکارت‌خوان

سیمکارت‌خوان ابزاری است که از آن برای اتصال سیم کارت بدون گوشی به رایانه استفاده می‌شود. از طریق سیمکارت‌خوان و با طی مراحل زیر سابقه سیم کارت خود را برای همیشه پاک کنید.

چگونه در گوشی اندروید یا ایفون سابقه سیم کارت را حذف کنیم

 • سیم‌کارت را در سیمکارت‌خوان قرار دهید.
 • سیمکارت‌خوان را به کامپیوتر وصل کنید.
 • با فعال شدن برنامه می‌توانید محتوای سیم‌کارت را در کامپیوتر مشاهده کنید.
 • در پایین برنامه روی گزینه Reset کلیک کنید.
 • در مرحله بعد، می‌توانید فایل های مورد نظر یا کل داده‌ها را انتخاب کرده و با کلیک راست همه را Delete کنید.

پاک کردن سابقه سیمکارت از طریق شرکت‌های مخابراتی

شما می‌توانید با مراجعه به نمایندگی‌های شرکت مخابراتی پوشش دهنده سیمکارت خود از آنها بخواهید سابقه سیم کارت را به طور دایمی حذف کنند. البته اکنون در اپلیکیشن‌های سه شرکت مخابراتی عمده در ایران امکان پاک کردن یا تخلیه سیمکارت وجود دارد. وارد اپ همراه اول، ایرانسل یا رایتل خود شوید و در بخش خدمات مرتبط با سیم‌کارت، روی تخلیه سابقه کلیک و داده‌های موجود در سیم‌کارت را برای همیشه حذف کنید.

نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد ضرورت حذف سابقه سیم کارت پس از خرید یا قبل از فروش آن است. کلیدهای رمزگذاری شده احراز هویت که در سیمکارت ذخیره می‌شود حتما باید به طور کامل قبل از واگذاری سیم کارت حذف دایمی شوند. در این مقاله به معرفی روش‌های متنوعی پرداختیم که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توان سابقه و تاریخچه سیم کارت را برای همیشه پاک کرد. صاحبان کسب‌وکار نیز می‌توانند به جای استفاده از خطوط شخصی، با خرید خط اختصاصی پیامک، هم از آن جهت اطلاع‌رسانی از اهداف و برنامه‌های برند خود استفاده کنند و هم با خدماتی کردن این خطوط از آن برای تبلیغ هدفمند محصولات خود بهره بگیرند.

3.5/5 - (44 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .