پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

افزونه Akismet و کاربرد آن در سایت‌های وردپرسی

17-aban-افزونه-Akismet-و-کاربرد-آن-در-سایت‌های-وردپرسی

در سالیان اخیر استفاده از سایت‌های وردپرسی رشد زیادی داشته است. دلیل این موضوع، سادگی در کنار سرعت بالای راه‌اندازی وردپرس است. با استفاده از قالب‌های مختلف امکان راه‌اندازی انواع سایت‌های خبری، خدماتی و فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد.
در کنار همۀ امکانات وردپرس، حفظ امنیت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. کنترل نظرات ارسالی به سایت و جلوگیری از ارسال هرزنامه، برعهدۀ پلاگین‌های مختلف از جمله افزونه Akismet است. این افزونه از ارسال اسپم جلوگیری کرده و مانع ایجاد مشکل برای سایت می‌شود.

17-aban-dakheli-افزونه Akismet و کاربرد آن در سایت‌های وردپرسی

 

افزونه Akismet چیست و چرا باید آن را فعال کنیم؟

افرادی که انواع سایت وردپرسی دارند با مشکل ارسال نظرات اسپم برای مقالات یا محصولات خود مواجهه می‌شوند. اسپمرها با ارسال نظرات نامرتبط یا حاوی لینک‌های مخرب، نه تنها باعث ایجاد مزاحمت برای مدیر سایت می‌شوند، بلکه بخشی از دیتابیس و فضای حافظه سایت را نیز درگیر خود می‌کنند.

بخش دیدگاه‌ها یا نظرات (Comment) برای یک سایت وردپرسی اهمیت زیادی دارد. زیرا یک ابزار مهم برای تعامل با مخاطبان سایت محسوب می‌شود. در سئو سایت، نظرات مثبت و سازنده نوعی تولید محتوا توسط کاربر (UGC) در نظر گرفته می‌شوند. حال اگر کامنت‌های اسپم برای مقالات زیاد باشد، کنترل آن‌ها مشکل می‌شود.

نحوه عملکرد افزونه Akismet

افزونه Akismet وظیفه دارد تا جلوی کامنت‌های نامناسب را بگیرد. عملکرد این افزونه به این صورت است که وقتی دیدگاهی برای سایت ارسال می‌شود، این افزونه با بررسی متن نظر و لینک موجود در آن به اعتبارسنجی فرستنده می‌پردازد تا احتمال ارسال انبوه نظر توسط ربات‌ها مورد بررسی قرار گیرد. افزونه Akismet تا حدود 97 درصد از کامنت‌های اسپم را شناسایی و مسدود می‌کند.

چرا افزونه اکیسمت؟

چرا افزونه اکیسمت؟

در وردپرس افزونه‌های زیادی برای بهبود ارتباطات استفاده می‌شوند. افزونه ارسال پیامک، افزونه میل چیمپ، افزونه‌های فرم‌ساز مانند گرویتی فرمز، افزونه کانتنت فرم ۷ و.. از جمله این پلاگین‌ها هستند. افزونه Akismet هم پلاگینی است که به کنترل ارتباطات پرداخته و موجب بهبود تجربه رابطه کسب و کار با کاربران سایت می‌شود.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا باید از افزونه اکیسمت برای کنترل نظرات اسپم استفاده کنید. در پاسخ باید بگوییم که پلاگین‌های زیادی وجود دارند که این کار را برای سایت شما انجام می‌دهند انجام خواهند داد. اما Akismet :

1-حذف سریع کامنت‌های اسپم

افزونه Akismet کمک می‌کند تا وبمستر با سرعت بیشتری به بررسی نظرات اصلی کاربران و پاسخ‌گویی به آن‌ها بپردازد. کاربران در قسمت دیدگاه‌های سایت به مطرح کردن سوالات یا تجارب خود می‌پردازند.
این نظرات، ایده‌های بسیاری برای تولید محتوا، عرضه محصول جدید، تغییر شیوه فعالیت، بهبود خدمات پس از فروش و.. به مدیران کسب و کارها می‌دهند. حذف کامنت‌های تبلیغاتی از دیگر ویژگی‌های مهم افزونه اکیسمت به یک وبمستر است.

2- توسعه همزمان افزونه Akismet با وردپرس

این افزونه توسط Matt Mullenweg در حال توسعه است که او را مغز اصلی پروژه وردپرس می‌دانند. به همین دلیل این افزونه به موازات رشد هسته اصلی وردپرس، توسعه یافته و کامل‌تر می‌شود.

3-حذف بیشترین هرزنامه

این پلاگین در طول سالیان متمادی بیش از 5 میلیون نصب فعال داشته و در هر ساعت جلوی انتشار بیش از 7.5 میلیون هرزنامه را می‌گیرد. فعالیت گسترده Akismet موجب می‌شود تا تاکتیک‌های جدیدی برای کنترل نظرات اسپم در آن اجرا شود.

4-ارائه تاریخچه‌ای از نظرات

Akismet نظراتی را که اسپم تشخیص می‌دهد و پاک می‌کند را در تاریخچه خود نگهداری می‌کند. بنابراین مدیر وب‌سایت امکان بررسی پیام‌های حذف شده توسط اکیسمت را خواهد داشت.

5-امکان ارتباط Akismet با افزونه‌های دیگر

این افزونه قابلیت اتصال به پلاگین‌های دیگر نظیر جت‌پک، کانتکت فرم 7، گرویتی فرمز و.. را دارد.

همانطور که یک بیزینس به دنبال بهبود ارتباطات خود با خرید پنل پیامک، ارسال ایمیل یا حتی تماس تلفنی است، توجه به کامنت‌های درج شده در وب‌سایت نیز سرنخ‌های جدیدی برای توسعه بازار و فروش در اختیار کسب و کار قرار می‌دهد.

چگونگی نصب و فعال‌سازی افزونه Akismet

چگونگی نصب و فعال‌سازی افزونه Akismet

افزونه Akismet دارای نسخه‌های مختلفی است که امکان استفاده از آن‌ها وجود دارد. تنها نسخه رایگان این افزونه نسخه شخصی (Personal Use) است که جلوی ورود هرزنامه به سایت را می‌گیرد. در نسخه‌های تجاری پلاگین کسیمت طرح‌های مختلفی وجود دارد که برای هر طرح از حدود 8 دلار تا 250 دلار در ماه باید پرداخت شود.
برای سایت‌های وردپرسی، تهیه و نصب نسخه رایگان جوابگوست، مگر اینکه نیازهای خاصی داشته باشید که به سراغ نسخه‌های تجاری این افزونه بروید.

آموزش نصب اکسیمت

چگونگی نصب و فعال‌سازی افزونه Akismet

برای نصب افزونه Akismet وارد مخزن وردپرس شده و با جستجوی نام افزونه، آن را نصب و فعال کنید. بعد از نصب افزونه برای فعال‌سازی آن باید کلید API داشته باشید. بنابراین وارد سایت سازنده (Akismet.com) شوید و با کلیک بر روی پلن Personal اطلاعات خود به همراه آدرس سایت‌تان را وارد کنید. پس از دریافت کد API و وارد کردن آن، افزونه فعال خواهد شد.

راهنما

در مرحله بعد تنظیمات افزونه را براساس نیاز خود انجام دهید. هر چند که تنظیمات پیش فرض در بهترین حالت برای استفاده از این افزونه قرار دارد.

راهنما 2

خارج کردن کامنت‌ها از حالت اسپم در افزونه Akismet

افزونه Akismet توانایی زیادی در شناسایی هرزنامه‌ها دارد. با این حال ممکن است در مواردی مدیران سایت تصمیم بگیرند که برخی از نظرات، اسپم شناخته نشوند. برای مشاهده هرزنامه‌های بلاک شده توسط اکیسمت به قسمت دیدگاه‌ها بروید و وارد سربرگ جفنگ شوید.

اگر احساس می‌کنید که کامنت درج شده به هر دلیلی هرزنامه نیست با کلیک برروی “جفنگ نیست” آن را از حالت اسپم خارج کنید. با این اقدام شما افزونه Akismet متوجه می‌شود که کامنت اسپم نبوده و از این به بعد آن را در لیست دیدگاه‌های جفنگ قرار نمی‌دهد.

راهنما 3

افزونه Akismet یا افزونه Kaptcha

هر سایت وردپرسی دارای شرایط مختص به خود است. به‌عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی تصمیم می‌گیرد تا با استفاده از وب سرویس پیامکی، فرآیند لاگین کاربران خود را مدیریت کند. این درحالی است که یک سایت دیگر از لاگین با رمز عبور استفاده می‌کند.

افزونه Captcha نیز یک افزونه امنیتی است که مانع ارسال اسپم در فرم‌های ارتباطی توسط ربات‌ها می‌شود. این افزونه هیچ تضادی با عملکرد پلاگین Akismet ندارد و از هر دو این افزونه‌ها بر روی سایت وردپرسی استفاده می‌شود. البته باید توجه داشت که نصب افزونه‌های متعدد نباید بر روی سرعت سایت تاثیر منفی بگذارد.

سخن پایانی

برای مدیریت بهتر دیدگاه‌ها در سایت‌های وردپرسی و جلوگیری از ارسال هرزنامه از افزونه Akismet استفاده می‌شود. این پلاگین ساده، عملکرد قابل قبولی دارد و درصد قابل توجهی از کامنت‌های اسپم را شناسایی و متوقف می‌کند.
برای دریافت راهکارهای یکپارچه در زمینه ارتباط کسب و کار با مشتریان، از خدمات متنوعی استفاده کنید که مدیانا ارائه می‌دهد.

 

3.8/5 - (6 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .