پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

نرخ تبدیل (Conversion Rate) چیست + مراحل کامل برای بهینه سازی کانورژن ریت

نرخ-تبدیل-(-etaR-noisrevnoC)-چیست-+-مراحل-کامل-برای-بهینه-سازی-کانورژن-ریت

اگر شما صاحب کسب و کاری باشید یا یک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی داشته باشید که روزانه افراد زیادی از آن بازدید میکنند ، مطمئنا یکی از اهداف اصلی شما بازخورد از این بازدیدها و در نهایت منجر شدن این بازدیدها به خرید مشتری میباشد .فرقی نمیکند که کسب و کار شما کسب و کاری کوچک یا محلی باشد و یا در مقیاسی دیگر صاحب بیزینس و مشفول به کسب و کارهای آنلاین بزرگتری باشید ، در هر صورت چیزی بنام نرخ تبدیل وجود دارد که تعیین می‌کند چقدر در رسیدن به اهدافتان موفق بوده‌اید و چقدر توانسته‌اید به سود مالی و غیر مالی دلخواه برسید .

نرخ تبدیل مشتری یا CONVERSION RATE چیست؟

نرخ تبدیل اشاره به تعداد افرادی دارد که از میان کل مخاطبین یا بازدیدکنندگان سایت یا کسب و کار شما، یا بطور کلی تر از میان کل ورودی های مختلف ، هدف مورد نظر شما را تحقق میبخشند ، خواه این هدف انجام خرید باشد یا هر اقدام دیگری که بعنوان هدف در هر مرحله انتخاب نموده اید . بعنوان مثال اگر فرض کنیم در ماه 1000 نفر از وبسایت شما بازدید کرده اند و از میان آنها ، در نهایت 200 نفر خرید محصولی خاص را انجام داده اند ، نرخ تبدیل سایت شما برای خرید آن محصول خاص ، 20درصد است . نرخ تبدیل موضوع بسیار مهمی در تمامی کسب و کارهاست که اگر نادیده گرفته شود میتواند ضررهای مالی زیادی را برای شرکت شما به بار آورد به همین دلیل توجه به آن و بهینه سازی و رشد نرخ تبدیل اهمیت فوق العاده ای پیدا میکند .

بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO چیست؟

از آنجایی که در فضای دیجیتال این اختیار را داریم که با ابزارهای مختلفی مانند سئو ، سوشال مدیا ، گوگل ادز ، تبلیغات بنری و … میزان ورودی به کسب و کارمان را افزایش و یا مرحله ی ابتدایی قیف فروش که همان آگاهی از محصول است را گسترده تر کنیم ، بصورت کلی اکثر کسب و کارهای آنلاین ، بیشترین تمرکز خود را بر روی افزایش میزان ورودی ها قرار میدهند ، در حالیکه این مورد شامل هزینه های بسیار زیادی برای آنها خواهد بود. منطقی تر است که بجای هزینه های اضافی و تمرکز بر افزایش ورودی ، بر روی بهینه سازی نرخ تبدیل خود تمرکز کنید و عوامل و مکان هایی را که باعث ریزش مشتری یا مانع حرکت مشتری به مرحله ی بعدی میشود را شناسایی و اصلاح کنید. منظور از بهینه سازی نرخ تبدیل این است که بتوانید تشخیص دهید که در کجای فرآیند ، چه چیزهایی را برای چه اشخاصی باید بهبود ببخشید تا از هدر رفتن انرژی، هزینه و ریزش لیدها در مراحل مختلف جلوگیری کند.

نرخ-تبدیل-(-etaR-noisrevnoC)-چیست-+-مراحل-کامل-برای-بهینه-سازی-کانورژن-ریت

مراحل در بهینه سازی نرخ تبدیل :

  • تعریف مسیر سفر مشتری در بهینه سازی نرخ تبدیل

قبل از شروع به بررسی آمار و ارقام ، فرآیند و مراحلی را که مشتریانتان در حال حاضر در قیف فروش شما طی میکنند را در قالب مدلی برای خود ترسیم کنید. این مورد به شما کمک میکند دیدی کلی نسبت به سفر مشتری خود از آغاز تا انتهای راه داشته باشید.

  • جمع آوری داده ها و اعداد مورد نیاز در CRO

در این مرحله نیاز دارید بدانید که میزان ورودی ها و خروجی ها در هر مرحله از مدل سفر خریدار چقدر است . یکی از ابزارهای کاربردی در این مورد گوگل آنالیتیکس هست که میتوانید گزارشات مورد نیاز خود را از طریق تحلیل داده های موجود در آن تهیه کنید .

بررسی مواردی از قبیل اینکه :

افراد در کدام صفحه از سایت وارد شده اند ؟

با چه مشخصه هایی با سایت شما ارتباط برقرار کرده اند ؟

این افراد چه اشخاصی هستند؟چند سال دارند؟ جنسیت آنها چیست و … هم میتواند اطلاعات شما را در این مرحله تکمیل تر کند.

  • تحلیل و بررسی داده ها و لیست کردن فرضیه ها در بهینه سازی نرخ تبدیل

اکنون نیاز دارید داده های جمع آوری شده را تحلیل کنید تا متوجه شوید در هر مرحله ،خروجی و ریزش ها به چه دلیل اتفاق افتاده است و فرضیات مورد نظر خود را در مورد چرایی اتفاقات لیست کنید .در این مرحله نظر کارشناسان و متخصصان در هر زمینه ، مانند کارشناس UI/UX سایت یا طراح گرافیک ، طراحان سایت و … میتواند تاثیر زیادی در لیست کردن فرضیاتی دقیق تر داشته باشد. بخاطر داشته باشید که شما هرگز نمیتوانید برای 100درصد بازدیدکنندگان سایتتان کیفیت و شرایط را بهبود ببخشید ، اما با اقداماتی از قبیل نظرسنجی ، رضایت سنجی ، تست های مخصوص یوزرها و … میتوانید برای بازدیدکنندگان ایده آلتان بهبود شرایط را فراهم کنید .

  • تست کردن مدل های مختلف در بهینه سازی نرخ تبدیل

بعد از لیست کردن فرضیات مختلف ، اکنون وقت آن است که راهکارهای پیشنهادی و مدل های مورد نظرتان را جهت بهبود وضعیت تست کنید . یکی از شیوه های متداول و کارآمد در این زمینه A/B TESTING میباشد که در صورتی که شما با فرضیات متناقضی روبرو شدید که در مورد انتخاب یکی از آنها تردید داشتید ، با استفاده از این تست میتوانید هر دو فرضیه یا راهکار را برای مدتی مشخص اجرا نموده و از طریق بازخوردی که از مخاطبینتان دریافت میکنید یکی از مدل ها را جهت اجرا انتخاب نمایید.

  • اجرای مدل انتخاب شده در بهینه سازی نرخ تبدیل

و در نهایت پس از تحلیل و بررسی و انجام تست های مختلف ، شما مدل یا راهکاری را که بیشترین تاثیر بر روی افزایش کیفیت و بهبود نرخ تبدیلتان خواهد داشت را شناسایی کرده و به سراغ اجرای آن خواهید رفت .

در نهایت توجه داشته باشید که عوامل مختلفی وجود دارند که در فرآیند بهبود نرخ تبدیل خود میتوانید بررسی و یا بعنوان هدف اصلی مورد تمرکز قرار دهید ، عواملی مثل خرید از سایت ، ورود به دمو ، تعداد فرم های سایت ، تعداد کلیک ها ، تعداد اکانت های ساخته شده و … اما بهتر است که یکی از عوامل کلیدی را بعنوان اصلی ترین فاکتور انتخاب نموده و آن را بعنوان هدف قرار دهید و بر اساس آن نرخ تبدیل خود را بهینه سازی کنید . و توجه به این نکته نیز خالی از لطف نیست که بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO تنها به معنای افزایش بهبود نرخ تبدیل نیست ، بلکه کاهش موانع یا اصطکاک ها در این مسیر نیز بخشی مهم و اساسی از همین فرآیند است .

5/5 - (1 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .