پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

پرسونای خریدار چیست و چگونه آن را ایجاد کنیم؟

چرا از پرسونای خریدار استفاده کنیم؟

آیا می‌خواهید شانس زیادی در دنیای بازاریابی و تبلیغات برای جذب مشتری داشته باشید؟ آیا دوست دارید که افراد را متقاعد سازید که از شما خرید داشته باشند؟ چیزی که به شما کمک می‌کند، پرسونای خریدار است. احتمالاً بسیاری از شما برای اولین‌بار است که این عبارت را می‌شنوید. در این مطلب می‌خواهیم در مورد تعریف پرسونای خریدار، دلایل استفاده از پرسونا خریدار و نحوة ایجاد آن صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

پرسونای خریدار چیست؟

پرسونای خریدار توصیف دقیق شخصی است که نماینده مخاطب هدف شماست. این شخصیت تخیلی است اما بر اساس تحقیقات دقیق از مخاطبان موجود یا موردنظر شما به‌دست می آید. شما نمی‌توانید هر مشتری یا مشتری احتمالی را به‌صورت جداگانه بشناسید. اما می‌توانید یک پرسونا خریدار برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید. ازآنجایی‌که انواع مختلفی از مشتریان ممکن است محصولات شما را به دلایل مختلف خریداری کنند، ممکن است لازم باشد بیش از یک پرسونای خریدار ایجاد کنید.

چرا از پرسونای خریدار استفاده کنیم؟

دلایلی وجود دارند که نیاز است از پرسونا خریدار استفاده کنیم:

 • پرسونا خریدار باعث می‌شود به‌جای اولویت‌های خود اولویت‌های مشتری را در نظر بگیرید.
 •  هنگامی که پرسونا خریدار خود را مشخص کردید، می‌توانید از تبلیغات اجتماعی استفاده کنید تا مستقیماً با مشتریان هدفی که تعریف کرده‌اید صحبت کنید.
 • استراتژی اجتماعی خود را به‌منظور کمک به پرسونای خود برای رسیدن به اهداف خود بسازید؛ با این کار با مشتریان واقعی ارتباط برقرار خواهید کرد.

انواع پرسونا چیست؟

انواع پرسونا

رقابتی، خودانگیخته، انسان‌گرایانه و روشمند چهار نوع پرسونای خرید آنلاین هستند. شناخت پرسونای خریدار و دانستن اینکه هر شخص چگونه فکر می‌کند و چگونه عمل می‌کند، می‌تواند در ایجاد استراتژی آنلاین به شما کمک کند.

 • شخصیت رقابتی دقیقاً همان گونه است که از اسمش پیداست، آنها به دنبال مزیت‌های شما نسبت به دیگر برندها هستند.
 • شخصیت خودبه‌خود به دنبال تأییدی است که شما می‌توانید به‌سرعت آنچه را که نیاز دارند به آنها بدهید.
 • شخصیت انسان‌گرا تمایل دارد فردی مردمی و همدل باشد. آنها تصمیمات خرید آهسته و احساسی می‌گیرند، زیرا برای شرکتی که از آن خرید می‌کنند ارزش قائل هستند و به دنبال روابط هستند.
 • شخصیت روشمند مستندات حقیقت را می‌خواهد. آنها می‌خواهند بدانند دقیقاً چگونه محصول یا خدمات شما می‌تواند مشکل آنها را حل کند. این شخصیت هنگام خرید تصمیمات آهسته و منطقی می‌گیرد.

نحوه ایجاد پرسونای خریدار چیست؟

شخصیت پرسونا شما نباید فقط شخصی باشد که می‌خواهید با او معاشرت کنید: آنها باید بر اساس داده‌های دنیای واقعی و اهداف استراتژیک باشند. در اینجا نحوه ایجاد یک مشتری خیالی که برای برند دنیای واقعی شما مناسب است، آمده است:

با تعداد کم شروع کنید

کیفیت به کمیت مربوط می‌شود. بهتر است با تعداد کمی پرسونای خریدار با جزئیات و به‌خوبی ساخته شده شروع کنید تا اینکه تعداد زیادی پرسونای ضعیف یا سطحی داشته باشید.
با مجموعه اولیه پرسوناهای خودکار کنید و پس از اینکه موفقیت‌آمیز بودند، می‌توانید پرسوناهای خریدار دیگری اضافه کنید. اگر به این نتیجه رسیدید پرسوناهای اولیه شما خوب کار نکردند، دوباره به آن‌ها مراجعه کنید و در صورت لزوم تغییراتی را اعمال کنید.

به نظرات مردم توجه کنید

معجزه رسانه‌های اجتماعی این است که می‌توانند حجم عظیمی از بینش را به‌صورت رایگان ارائه دهند. اگر کسب‌وکارتان راه‌اندازی شده است، می‌توانید از کانال‌های اجتماعی و هشتگ‌ها استفاده کنید تا ببینید مردم درباره کسب‌وکارتان چه می‌گویند. نظرات مشتریان طلای تحقیقاتی است، بنابراین به آنها گوش دهید و توجه کنید.
اگر هنوز کسب‌وکار خود را راه‌اندازی نکرده‌اید، به حساب‌های اجتماعی رقبای خود و سایر برندهای صنعت خود مراجعه کنید. به آنچه مشتریان می‌گویند توجه کنید. چه شکایتی دارند؟ چه چیزی را دوست دارند؟ آنها چه حساب‌های دیگری را دنبال می‌کنند یا با آنها تعامل دارند؟
همه این اطلاعات به شما کمک می‌کند تصویر بهتری از مشتریان ایده‌آل خود و سبک زندگی آنها بسازید.
مصاحبه‌ روشی مفید برای به‌دست‌آوردن اطلاعات دقیق در مورد مشتریان است. این کار نیازمند زمان بیشتری است، اما درعین‌حال انجام آن ارزان‌تر و آسان‌تر از نظرسنجی‌ها است. مؤثرترین راه مصاحبه تلفنی یا تماس تصویری است.

سؤالات بیشتری بپرسید

هنگام مصاحبه با مشتریان، برای دریافت پاسخ کامل سؤالات بیشتری بپرسید. به نظر زیاده‌روی می‌آید، اما پرسیدن “چرا؟”، “چطور؟” یا “می‌توانید کمی بیشتر در مورد اینکه چرا چنین فکر می‌کنید به من بگویید؟ می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد.
درک منطق یا تفکر پشت پاسخ‌های اولیه می‌تواند بینش بسیار ارزشمندی به شما بدهد.

موضوعات مشترک را شناسایی کنید

هنگامی که مصاحبه‌های خود را انجام دادید و تمام پاسخ‌ها را جمع‌آوری کردید، نوبت به ارزیابی داده‌ها می‌رسد. به دنبال مضامین مشترک یا پاسخ‌های مشابه باشید و شروع به جمع‌آوری آنها کنید. پاسخ‌هایی که در اکثر یا بسیاری از پاسخ‌های مصاحبه ظاهر می‌شوند، موضوعاتی هستند که باید اولویت‌بندی کنید و روی آنها تمرکز کنید.

پرسونای خریدار خود را بسازید

 پرسونای خریدار

اکنون که تمام اطلاعات را جمع‌آوری کرده‌اید و بینش خود را در مورد نمایه مشتری دارید، زمان آن رسیده است که شخصیت خریدار را بسازید. در اینجا مهم است که این موارد را مشخص کنید:

 • به آنها یک نام بدهید.
 • توصیف کنید که آنها چه کسانی هستند.
 • آنچه را که دوست دارند/ دوست ندارند و به آن اهمیت می‌دهند فهرست کنید.
 •  در مورد آنها یک داستان بسازید.

ارسال پیامک شخصی سازی شده

با شناخت پرسونا، نیازها و علاقمندی ها و …. می توانید با ارسال پیامک انبوه شخصی سازی شده به طیف گسترده ای از مخاطبان بازار هدف کسب و کار خود پیامک ارسال کنید و پیام های خود را بر اساس آن شخصی سازی کنید.

کلام آخر

حال اهمیت ساختن تصویر ساختگی از مشتریان بر اساس داده‌های تحقیقاتی را می‌دانید و می‌دانید چگونه پرسونای خریدار ایجاد کنید. با درک شناخت بیشتر خریداران می‌توانید بهترین پیشنهادها را به مخاطب خود ارائه دهید و کسب و کار خودتان را را به عنوان بهترین گزینه نسبت به دیگر برندها نشان دهید. زمانی که پرسونای خریدار پیدا می‌کنید، برای جذب مشتری و بازاریابی می‌توانید ارسال پیامک انبوه و بانک شماره‌تلفن انجام دهید. مدیانا در این راه می‌تواند به شما کمک کند تا به این هدف برسید.

3.9/5 - (7 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .