پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

دایورت پیامک چیست؟ نحوه دایورت پیامک در اپراتورهای مختلف

نحوه دایورت پیامک در اپراتورهای مختلف

دایورت تماس‌های دریافتی از یک سیم‌کارت به سیم‌کارتی دیگر روش شناخته‌شده‌ای است که عموم مردم با آن آشنا هستند و از این قابلیت در گوشی‌ها استفاده کرده‌اند. اما شاید خیلی‌ها ندانند که مانند تماس، پیامک را نیز می‌توان از یک خط به خط دیگر دایورت کرد. در این مقاله دایورت اس‌ام‌اس و روش دایورت را در اپراتورهای مختلف و گوشی‌های اندروید و ios معرفی و کاربری آن را در بهبود تجربه‌های کسب‌وکار و کمپین‌های پیامکی بررسی می‌کنیم.

 

دایورت اس‌ام‌اس چیست؟

امروزه با وجود آن که بخش زیادی از ارسال پیام‌ها به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های آنلاین منتقل شده است، اما پیامک هنوز اهمیت بالایی دارد. سامانه پیامک همچنان یکی از ابزارهای کارآمد تبلیغاتی است و همه‌ی ما روزانه پیامک‌های مختلفی دریافت می‌کنیم؛ امن‌ترین ابزار برای ارسال پیام‌های شخصی از سوی سامانه‌های دولتی و خدمات عمومی و مطمئن‌ترین مسیر برای اطلاع‌رسانی واریز و برداشت‌ها از سوی بانک‌ها همین پیامک است. به همین دلیل، مهم است که افراد بتوانند فرایند دسترسی و ارتباط خود را با این ابزار به درستی مدیریت کنند. وقتی گوشی در حال خاموش شدن است و ابزار شارژ آن را در اختیار نداریم و یا وقتی وارد منطقه‌ای می‌شویم که خطوط سیم‌کارت ما را پشتیبانی نمی‌کند و ما منتظر دریافت پیام مهمی هستیم، بهترین راه برای مدیریت پیامک، دایورت آن روی خط و گوشی دیگر است.

همان‌طور که می‌دانیم، در دایورت تماس، تماس‌های ورودی سیم‌کارت الف به سیم‌کارت ب منتقل می‌شود و فرد می‌تواند تمامی تماس‌ها با خط الف را از طریق خط ب پاسخ دهد. به همین ترتیب دایورت پیامک نیز به معنی انتقال پیامک‌ها از خط الف به خط ب است و هر پیامکی که به خط الف برسد در خط ب دریافت می‌شود. دایورت پیام را میتوان از طریق تنظیمات گوشی، کدهای دستوری و همچنین اپلیکیشنهای مخصوص این کار انجام داد. پیش از معرفی این ابزارها لازم است به یک پرسش مهم پاسخ دهیم.

آیا می‌توان پیامک اپراتورهای متفاوت را به یکدیگر دایورت کرد؟

امکان دایورت پیامک میان اپراتورهای متفاوت در حال حاضر وجود ندارد. یعنی افراد نمی‌توانند پیامک خطوط همراه اول را روی خطوط ایرانسل و بالعکس دریافت کنند. قابلیت دایورت تنها برای کاربران هم‌خط که از شبکه‌ی ارتباطاتی یک شرکت استفاده می‌کنند، فعال است. اما این به معنای ناممکن بودن چنین اقدامی نیست، به معرفی ابزارهای آنلاین و اپ‌ها در این مقاله سر بزنید تا راه جایگزین را بشناسید.

 

روش دایورت اس ام اس در گوشی‌ها و اپراتورهای مختلف

 

راه‌های مختلفی برای دایورت پیام در گوشی‌ها و اپراتورهای مختلف وجود دارد که در ادامه نحوه‌ی دایورت را در هر کدام به طور جداگانه معرفی می‌کنیم.

 

دایورت پیام از طریق تنظیمات گوشی

برخی از گوشی‌ها مانند آیفون که از سیستم‌عامل (ios) استفاده می‌کنند، قابلیت فوروارد پیامک را به طور پیش‌فرض در خود دارند. برای این کار تنها کافی است تنظیمات گوشی را به روش زیر تغییر دهید:

وارد بخش (Settings) شوید.

گزینه (Messages) را انتخاب کنید.

وارد (Text Message Forwarding) شوید.

شماره مقصد را در کادر وارد و سپس تأیید کنید.

 

دایورت پیام با استفاده از کدهای دستوری (USSD)

کد دستوری یک روش تعاملی است که می‌توان از طریق آن با مبادله‌ی پیام با سرورهای اپراتورهای شبکه‌ی تلفن همراه برای فعال کردن یا لغو فعالیت قابلیت‌های مختلف دستوراتی صادر کرد. یکی از این قابلیت‌ها امکان دایورت پیامک است که شما با ارسال کد مربوطه می‌توانید پیامک‌ها را روی خطی که به عنوان مقصد معرفی کرده‌اید دریافت کنید. در زیر کدهای دستوری در شبکه‌های پوشش‌دهنده‌ی خطوط تلفن همراه در ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

روش دایورت اس ام اس همراه اول و ایرانسل و رایتل

روش دایورت اس ام اس همراه اول با کد دستوری

از طریق کد دستوری به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم میتوان پیامک خطوط همراه اول را روی گوشی دیگری دریافت کرد.

دایورت مستقیم پیامک همراه اول با کد دستوری:

ستاره، 21، ستاره، شماره مقصد، مربع (#شماره مقصد*21*)

نکته: در هنگام استفاده از کدهای دستوری، حتماً به شماره‌ی مقصد توجه ویژه‌ای داشته باشید و آن را بازبینی کنید تا پیامک‌های شما به طور اشتباه برای فرد دیگری ارسال نشود.

دایورت غیرمستقیم پیامک همراه اول با کد دستوری:

کد ستاره، 10، ستاره، 31، مربع  (#31*10*) را در گوشی خود وارد کنید.

به شما اعلام می‌شود که قصد انتقال پیامک دارید یا کپی پیامک؟

انتقال پیامک 1

کپی پیامک 2

با ارسال عدد 1 وارد مرحله‌ی بعد شوید و شماره تلفن مقصد را وارد و سپس تایید کنید.

اگر قصد دارید که علاوه بر دریافت پیامک روی خط اصلی یک کپی از آن به خط دیگری ارسال شود، عدد 2 را ارسال و شماره مقصد را انتخاب و تایید کنید.

این روش رایگان نیست و برای استفاده از این قابلیت باید به طور ماهانه مبلغی را بپردازید.

کد دستوری لغو دایورت اس ام اس همراه اول:

مربع، 21، مربع (#21#)

 

کد دستوری دایورت اس ام اس ایرانسل

کد دستوری برای دایورت پیامک در ایرانسل شبیه همراه اول است.

ستاره، 10، ستاره، 31، مربع (#31*10*)

کد لغو نیز مربع، 21، مربع (#21#)

 

دایورت اس ام اس رایتل

تا این لحظه شرکت رایتل امکان دایورت پیامک را در شبکه تلفن همراه خود پوشش نداده است.

 

 دایورت پیامک از طریق برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های دایورت و فوروارد پیامک

راه دیگر برای دایورت پیامک، استفاده از اپلیکیشن‌های اس‌ام‌اس فورواردر است. این برنامه‌ها در اصل پیامک را دایورت نمی‌کنند، بلکه آنها را دریافت و سپس به شماره‌ی مقصد ارسال می‌کنند. درواقع این اپ‌ها کار مدیریت پیامک را انجام می‌دهند. در دایورت از طریق گوشی و کد دستوری شما به اپراتور فرمان می‌دهید که به جای یک شماره‌ی خاص، پیامک را به شماره‌ی دیگر ارسال کنند و این هزینه‌ی ارسال مجدد ندارد، اما این هزینه در برنامه‌های فوروارد دریافت می‌شود. این اپ‌ها به این دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرند که می‌توان از طریق آنها پیامک خطوط مختلف را در یک گوشی در دسترس قرار داد. همچنین در ایران که امکان دایورت پیامک اپراتورهای مختلف به یکدیگر وجود ندارد، استفاده از این روش برای ارسال پیامک از خط همراه اول به ایرانسل و بالعکس راهگشاست. همچنین از طریق این اپلیکیشن میتوان پیامک را برای ایمیل نیز ارسال کرد.

اپلیکیشن‌های دایورت و فوروارد پیامک

نرم‌افزار دایورت اس‌ام‌اس و اپ فوروارد اس‌ام‌اس

نرم‌افزار دایورت پیامک SMS Divert و اپلیکیشن SMS Forwarder دو برنامه و اپ معروف و پرکاربرد برای دایورت پیامک است که هر دو از قابلیت و کارایی یکسانی برخوردارند. هر دو برنامه به شما امکان می‌دهد تا به آسانی قابلیت دایورت را فعال و قطع کنید. از طریق این برنامه‌ها شما می‌توانید برخی شماره‌ها را بلاک و یا با ایجاد فیلتر، تنها پیامک برخی شماره‌ها را دریافت کنید، یا بر اساس شماره‌ها پیامک‌ها را دسته‌بندی کنید. هر دو برنامه امکان ارسال پیامک به ایمیل را نیز دارند.

یکی از امکانات این روش دایورت اساماس مخفی است که بدون اینکه کسی متوجه نصب این نرم‌افزار روی گوشی افراد شود می‌توان از آن استفاده کرد و نسخه‌های دایورت شده پنهان می‌شوند.

 

دایورت پیامک از طریق پنل پیامکی

دایورت پیامک با استفاده از پنل اس ام اس

در سامانه‌های پیامکی نیز امکان دایورت پیامک وجود دارد و این هم در مدیریت پیامک‌های دریافتی و هم در امکان قابل توجهی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. می‌دانید که اس ام اس مارکتینگ چیست و چه کمکی به تبلیغات و بازاریابی می‌کند. از طریق دایورت پیامک در پنل پیامکی می‌توان متن ها را به اشتراک گذاشت و نظرات مختلف تیم را برای پاسخ‌دهی مناسب کسب کرد، می‌توان یکی از اعضای تیم را مسئول پاسخگویی قرار داد و بر کار او نظارت کرد، و نیز می‌توان سوابق ارسال و دریافت‌ها را نگاه داشت و در موقع لزوم به آن رجوع کرد. در پنل پیامکی نیز می‌توان پیامک‌ها را به یک شماره خاص، به ایمیل و نیز به یک url دایورت کرد.

یکی از قابلیت‌های پنل نمایندگی پیامک در بازاریابی، امکان تعامل با مشتریان است که می‌توان از طریق آن مشارکت مشتریان و مخاطبان را با شرکت در قرعه‌کشی و ایجاد امکان دریافت نظرات و پیشنهادها جلب و آنان را به شبکه‌ای وفادار از مخاطبان تبدیل کرد. این زیرساختی دقیق برای تشکیل باشگاه مشتریان است که از مهم‌ترین اصول فروش پایدار به شمار می‌رود.

سایر قابلیت‌های پنل پیامکی

یکی از قابلیت‌های ویژه در پنل پیامکی ارسال پیامک LBS است که با توجه به موقعیت جغرافیایی آنلاین مخاطبان برای آن‌ها ارسال می‌شود. برای مشاغلی که می‌خواهند خود را به افراد حاضر در یک مکان مشخص معرفی کنند یا خدمات خود را به آن‌ها بشناسانند این یکی از بهترین کاربری‌های پنل پیامکی است.

همچنین از طریق پنل پیامکی می‌توان یک پیام را به انبوهی از افراد ارسال کرد. مشاغلی که در یک منطقه یا موقعیت جغرافیایی خاص فعال هستند با به کار گرفتن قابلیت ارسال پیامک انبوه می‌توانند پیام خود را در یک زمان به افراد ساکن در یک منطقه برسانند و به میزان قابل توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

 

در این مقاله دایورت پیامک و نحوه‌ی فعال‌سازی آن را در اپراتورها و برنامه‌های مختلف معرفی کردیم. اکنون می‌توانید به راحتی و بنا بر امکاناتی که در دست دارید با تغییر تنظیمات گوشی یا استفاده از کد دستوری و نیز دانلود نرم‌افزار و اپلیکیشن مورد نیاز پیامک خود را دایورت کنید. همچنین به صاحبان کسب‌وکارها پیشنهاد شد که با استفاده از پنل پیامکی و قابلیت دایورت پیامک در آن پیامک‌های دریافتی خود را به بهترین نحو مدیریت کنند.

 

3.4/5 - (16 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

  1. سلام یه سوال داشتم آیا میشه پیام های دریافت شده از یه شماره خاص رو فقط دایورت کنیم یعنی مثلا من فقط پیامک هایی که از یه فرد دریافت میکنم فقط همون پیامک های برای یکی دیگه شماره بره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .