پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

ارسال پیامک otp، از کد اعتبارسنجی تا رمز یک‌بار مصرف

ارسال-پیامک-کد-اعتبارسنجی-تا-رمز-یکبار-مصرف

پیامک اعتبارسنجی یا کد otp سرویسی است که برای احراز هویت و تایید شماره تلفن کاربران به کار می‌رود. این سرویس با ارسال کد یکبار مصرف به شماره تلفن کاربران، مسیر امنی برای دسترسی آن‌ها به حساب و اکانت‌شان ایجاد می‌کند. کاربر برای ورود درخواست رمز یکبار مصرف می‌کند و سامانه کد ورود را با پیامک برای شماره تلفن احراز هویت شده کاربر ارسال می‌کند و او با استفاده از رمز می‌تواند وارد سایت یا اپلیکیشن شده و از خدمات آن استفاده کند. در این مقاله به معرفی کد اعتبارسنجی و کاربرد آن و همچنین توضیح نحوه استفاده از آن از طریق وب‎سرویس پیامکی می‌پردازیم.

کد اعتبارسنجی چیست؟

رمز عبور یکبار مصرف (one-time password) همان پیامک otp است که با عنوان رمز پویا نیز شناخته می‌شود. این کد رمز عبوری است که تنها برای یک بار ورود یا تراکنش در سیستم کامپیوتری، اپلیکیشن‌های مالی، اعتباری، پیام‌رسان، شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر ساخته می‌شود. الگوریتم‌های تولید رمز پویا معمولاً از روش‌های شبه‌تصادفی یا تصادفی برای تولید یک کلید رمزنگاری‌شده استفاده می‌کنند تا دستیابی و رهگیری آن را برای مهاجمان دشوارتر کنند. به عنوان نمونه اپلیکیشن تلگرام، به عنوان پرطرفدارترین شبکه ارتباطی در ایران، برای ورود هر کاربر با ارسال کد اعتبارسنجی از طریق پیامک کاربر را احراز هویت می‌کند. منظور از اعتبارسنجی تایید هویت شخصی است که به عنوان مالک سیم‌کارت اقدام به ورود به برنامه می‌کند. اگر احراز هویت چه به صورت متنی و چه به صورت صوتی صورت نگیرد، هر شخصی می‌تواند به جای دیگری وارد اکانت شود.

مزایا و کاربرد ارسال کد اعتبارسنجی یا OTP چیست؟

مزیت مهم رمز یکبار مصرف نسبت به رمزهای ثابت مقاومت در برابر حملات تکراری و مجدد مهاجمان است که ابزار اصلی آن‌ها در شکستن قفل‌های دیجیتال و آنلاین به شمار می‌رود. به این معنا که یک مهاجم نمی‌تواند از مسیری که فرد صاحب حساب برای عبور امن از آن استفاده کرده است بگذرد. سامانه، قفل و کلید را توامان طراحی می‌کند و برای یک بار استفاده به کاربر می‌رساند. مزیت دیگر کد اعتبارسنجی این است که کاربری که از رمز عبور یکسان یا مشابه برای چندین سیستم استفاده می‌کند، در صورت شکستن قفل یکی از آن‌ها توسط مهاجم، در بقیه آسیب‌پذیر نمی‌شود. چون فعال‌سازی رمز یکبار مصرف مستلزم تایید احراز هویت است، راه‌ مطمئنی برای آگاه کردن کاربر از رمز یکبار مصرف برای استفاده وجود دارد. همچنین برخی از سیستم‌ها شامل نرم‌افزارهای تولید رمز هستند که روی تلفن همراه کاربر اجرا می‌شوند. اما پیامک همچنان مهم‌ترین راه دریافت رمز پویا است و ارسال پیامک به تلفن همراه از چنان امنیتی برخوردار است که دیگر تمامی سیستم‌های بانکی برای عملیات حساب، تراکنش و اطلاع‌رسانی از آن استفاده می‌کنند.

تعریف کد اعتبارسنجی

در زیر به چند کاربرد مهم سرویس اعتبارسنجی otp اشاره می‌کنیم:

  • ایجاد امنیت برای سامانه، اکانت و مسیر دسترسی
  • قابلیت شناسایی انسان از ربات
  • احراز هویت چند عاملی و دو مرحله‌ای
  • امضای اسناد و تاییدیه مدارک شخصی
  • تایید شرکت در رای‌گیری، نظرسنجی، قرعه‌کشی
  • جواز دسترسی‌های فیزیکی به برخی اماکن
  • تائید شماره موبایل از طریق ارسال کد فعالسازی
  • قابلیت ارسال کد فعالسازی به صورت صوتی و پیامکی
  • قابل استفاده به عنوان CAPTCHA

مراحل فراخوانی سرویس پیامک اعتبارسنجی برای سایت و اپلیکیشن

تعریف الگو (پترن)

یک بار الگوی مورد نظر خود را در پنل ثبت می‌کنید و پس از آن از همان الگو برای تمام مشتریان استفاده می‌کنید.

اتصال به وب‌سرویس پنل پیامکی

پس از احراز هویت و ارایه مستندات، ارتباط بین سایت یا اپلیکیشن خود را با پنل پیامکی از طریق api برقرار می‌کنید.

تست و ارسال پیامک اعتبارسنجی

بعد از ثبت شماره و درخواست کد از سوی کاربر، در کمتر از چند ثانیه پیامک به موبایل ثبت‌شده ارسال می‌شود.

کاربرد وب‌سرویس پیامکی در ارایه سرویس otp چیست؟

ابزار استفاده از فناوری پیامک اعتبارسنجی، وب‌سرویس پیامک است. وب سرویس پیامک، جهت ارسال اس ام اس از سایت یا اپلیکیشن و وب‌اپلیکیشن کاربرد دارد. این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا مدیریت پیامک به طور ویژه از سوی خود شما و از طریق سامانه پیام کوتاه انجام شود. وب سرویس پیامک مدیانا با قابلیت خط خدماتی سبب می‌شود پیامک به دست تمامی افراد، حتی کسانی که گرفتن پیام تبلیغاتی را غیرفعال کرده‌اند برسد. مثلا شما یک سایت فروشگاهی دارید و می‌خواهید از هویت کاربران قبل از خرید از وب‌سایت خود اطمینان حاصل کنید و همچنین در حین مراحل خرید کالا برای آنها پیامک ارسال کنید. برای این کار می‌توانید به آسانی از وب‌سرویس پیامک مدیانا استفاده کنید و پیامک خود را به صورت خودکار برای کاربران بفرستید.

نقش وبسرویس برای راه اندازی otp

همچنین شما می‌توانید پیامک خود را از طریق آدرس اینترنتی ارسال کنید. این روش بسیار ساده و کاربردی است و برای همه افراد حتی افراد ناآشنا به برنامه‌نویسی کاربرد دارد. ارسال پیامک از طریق url با سرعت بسیار و بدون صف انجام می‌شود و به صورت آنی به دست مخاطب می‌رسد.

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس و ووکامرس برای وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، افزونه‌های ارسال پیامک که با سامانه مدیانا هم‌خوان شده است به شما کمک می‌کند تا به آسانی سرویس را روی سایت خود نصب و عمل احراز هویت کاربران را از طریق پیامک انجام دهید.

آیا ارسال پیامک اعتبارسنجی فقط با خط خدماتی ممکن است؟

ارسال پیامک با خطوط خدماتی این مزیت را دارد که رمز یکبار مصرف بدون محدودیت بلک لیست به تمامی خطوط و با موفقیت ارسال می‌شود. اما حتما می‌دانید که درخواست خط خدماتی شرایط خاصی دارد و به تمامی کسب‌وکارها تعلق نمی‌گیرد. اما جای نگرانی نیست. ما در مدیانا برای کمک به صاحبان مشاغل که می‌خواهند برای پیامک‌های دارای الگوی ثابت از خط خدماتی استفاده کنند، شرایط ویژه‌ای را مهیا کرده‌ایم. در سامانه پیامکی مدیانا با خیال راحت کد تاییدیه‌های وب‌سایت یا اپلیکیشن خود را بدون نیاز به خط خدماتی به دست تمام کاربران و مخاطبان‌تان برسانید. این قابلیت در مدیانا سبب شده است سرعت ارسال کدهای اعتبارسنجی افزایش یابد و بدون هیچ تعللی پیامک در لحظه و آنی به دست کاربران برسد.

همچنین امکان ایجاد خط اختصاصی و سفارشی کاربران برای ارسال پیامک اعتبارسنجی وجود دارد. این خط علاوه بر ارسال، می‌تواند پیامک مخاطبان را نیز دریافت کند و باعث ایجاد تعامل بیشتر با مخاطبان و مشتریان شود.

آیا تنها هدف پیامک اعتبارسنجی احراز هویت است؟

هدف اصلی ارسال کد otp احراز هویت و اعتبارسنجی است اما صاحبان مشاغلی که از این قابلیت برای سایت و اپلیکیشن خود استفاده می‌کنند می‌توانند از مزایای جانبی این هدف استفاده کنند. درواقع افرادی که برای استفاده از خدمات و ورود به درگاه و سامانه و سایت شما درخواست ارسال رمز ورود می‌کنند جامعه بالقوه‌ای از مشتریان و مخاطبان وفادار شما را در آینده نزدیک تشکیل می‌دهند. شما بدون پرداخت هزینه اضافه و با رعایت حریم شخصی مخاطبان، بانک جامعی از شماره مشتریان خود را دارید که می‌توانید تخفیف و آفرهای مورد نظر خود را در فواصل زمانی مناسب از طریق پنل پیامکی برای آنها ارسال کنید. مثلا با ثبت کد اعتبارسنجی فیلیمو در زمان ورود کاربر به اپلیکیشن یا سایت، پس از پایان یافتن اشتراک، پیامکی حاوی کد تخفیف برای او ارسال می‌شود تا اشتیاق کاربر برای خرید اشتراک بیشتر شود و یا حتی تمدید زمان اشتراک یادآوری شود.

کاربرد اس ام اس otp به جز احراز هویت

کد اعتبارسنجی با ارسال رمز یکبار مصرف یکی از مهم‌ترین اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه برای ممانعت از ورود هکرها و مهاجمان به حساب‌های کاربران است. کد otp برای تراکنش‌های مالی، خرید آنلاین، ورود به حساب‌ها و شرکت در رویدادها و خرید خدمات اختصاصی آنلاین ضروری است. در این مقاله کوشیدیم علاوه بر معرفی و چگونگی کارکرد و مزایای کد اعتبارسنجی به قابلیت‌های پنل پیامکی و وب‌سرویس مدیانا برای ارسال کد otp اشاره کنیم. اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و برای سایت و اپلیکیشن خود نیاز به احراز هویت و ارسال رمز یکبار مصرف و یا کد اعتبارسنجی دارید می‌توانید از خدمات مدیانا در این زمینه استفاده کنید.

4.1/5 - (52 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .