پیام صوتی
حرفه‌ای تر با مشتریان خود ارتباط بگیرید
10% تخفیف با کد: medianav 

صفر تا صد نحوه خرید و ثبت نام تلفن ثابت

نحوه خرید تلفن ثابت

با اینکه در حال حاضر بیشتر ارتباطات از طریق گوشی همراه و اپلیکیشن‌های ارتباطی مانند واتس اپ یا تلگرام انجام می‌شود؛ اما خط تلفن ثابت، پایه ترین شماره‌ای است که در هر دفتر اداری یا منزل مسکونی برای برقراری ارتباط مطمئن و همچنین خرید اینترنت ADSL مورد نیاز است. تا چند سال پیش خرید و ثبت نام تلفن ثابت سخت و طولانی مدت بود؛ یعنی بعد از ثبت نام تلفن ثابت، باید منتظر می‌ماندید تا خط خریداری شما وصل شود. البته اگر به شما تعلق می‌گرفت؛ اما الآن به طور متوسط دو روز زمان می‌برد.

هرچند به شهر و میزان شلوغی و تعداد درخواست‌ها هم بستگی دارد. در ادامه، به صورت تصویری، شما را با نحوه خرید و ثبت نام تلفن ثابت آشنا می کنیم.

نحوه خرید و ثبت نام تلفن ثابت

راهنمای خرید و ثبت نام تلفن ثابت
راهنمای خرید تلفن ثابت

در حال حاضر شما می‌توانید از دو طریق حضوری و آنلاین یک خط تلفن ثابت خریداری کنید. برای خرید حضوری لازم است تا به دفترهای مخابرات در شهر خود مراجعه کنید؛ اما اکنون خیلی راحت می‌توانید با بارگذاری مدارک و بدون حضور در جایی، درخواست خود را ثبت کنید. برای خرید آنلاین  تلفن ثابت کافی است تا به سایت https://www.tci.ir/ مراجعه کنید.

قبل از اینکه مراحل خرید اینترنتی خط تلفن ثابت را توضیح دهیم، در ابتدا بهتر است که شرایط و قوانین مربوط را بدانید.

هزینه ثبت درخواست تلفن ثابت

هزینه خرید خط تلفن ثابت در سال 1401 برابر با 218 هزار تومان و با احتساب مالیات است.

شرایط قانونی متقاضی درخواست کننده

متقاضی که درخواست خود را ثبت می‌کند، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • شخص باید 18 سال تمام داشته باشد. در صورت ارائه گواهی رشد از طرف دادگاه، امکان درخواست برای شخص وجود دارد.
 • در صورتی که شخص صغیر، مجنون یا سفیه باشد، ولی یا قیم او باید درخواست خط تلفن بدهد.
 • در صورتی که خود شخص به هر دلیلی امکان ثبت نام یا مراجعه ندارد، وکیل او با داشتن وکالت نامه قانونی می‌تواند اقدام کند.
 • اتباع در صورت داشتن کارت اقامت و هویت می‌توانند درخواست خرید خط تلفن دهند. البته تاریخ اقامت آن‌ها نباید تمام شده باشد.
 • امکان خرید خط تلفن به صورت مشاع وجود ندارد.

مدارک لازم برای خرید تلفن ثابت

مدارک لازم برای خرید تلفن ثابت شامل موارد زیر است:

 • اشخاص حقیقی: اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • اشخاص حقوقی: اصل نامه معرفی نامه شرکت، آگهی ثبت شرکت و آخرین تغییرات اساسنامه شرکت
 • اتباع: اصل و کپی گذرنامه، پروانه کار و مجوز اقامت

البته در خرید اینترنتی، فقط کافی است که اسکن مدارک را در سایت بارگذاری کنند.

شرایط واگذاری تلفن ثابت

شرایط واگذاری تلفن ثایت با شرایط شخص متفاوت است. در صورت داشتن شرایط زیر و با در نظر گرفتن آن‌ها، امکان خرید خط تلفن ثابت برای شما وجود دارد:

 • هر شخص می‌تواند می‌تواند تقاضای خرید چند خط ثابت را برای یک یا چند واحد ثبت کند؛ البته دادن خط به موافقت مخابرات و همچنین بودن امکانات فنی بستگی دارد.
 • اگر آدرس متقاضی خارج از محدوده مورد نظر باشد، اختصاص یافتن خط جدید به فراهم بودن شرایط فنی در آن منطقه و همچنین پرداخت هزینه اضافی امکان پذیر خواهد بود.

تعهدنامه متقاضی قبل و بعد از دائر شدن خط

 • تمامی هزینه‌ها باید پرداخت شود؛ در غیر اینصورت، مخابرات اجازه دارد تا سرویس شما را رد و قطع کند.
 • امکان انتقال حق نوبت به شخص دیگری وجود ندارد. اگر قصد انجام این کار را دارید، حتماَ  باید با تایید شرکت مخابرات انجام شود.
 • در صورت گرفتن انشعاب غیر مجاز از خط تلفن یا استفاده غیر از آنچه شما مشخص کرده‌اید، علاوه بر قطع شدن سیستم‌تان، در مراجع قانونی هم باید پاسخگو باشید.
 • مخابرات فقط خط تلفن شما را وصل کند. سیم کشی داخلی از منبع تغذیه تا واحد بر عهده خودتان است.

مراحل خرید و ثبت نام تلفن ثابت

در ابتدا باید وارد سایت https://www.tci.ir/ شوید. بعد از ورود، در قسمت بالا، سمت چپ روی گزینه «مخابرات من» کلیک کنید.

 صفحه زیر برای شما باز می‌شود:

مرحله اول ثبت نام تلفن ثابت
ورود به سایت مخابرات من

پس از وارد کردن شماره تلفن خود، کد 5 رقمی برای شما پیامک خواهد شد. کد دریافتی را در بخش مشخص شده بنویسید تا وارد صفحه زیر شوید:

پنل ثبت نام تلفن ثابت: سایت مخابرات
سایت مخابرات

در ابتدای ورود، پیغامی نشان داده خواهد شد که شما نیاز است اطلاعات خود را تکمیل کنید. شما می‌توانید با تایید وارد صفحه تکمیل اطلاعات شوید یا بعد این کار را انجام دهید. به هر حال، در هنگام خرید ضروری است. اگر اطلاعات را تکمیل نکنید، تنها داده ثبت شده از شما، شماره تلفن است.

با کلیک روی گزینه «تکمیل اطلاعات» صفحه زیر نشان داده خواهد شد که باید همه داده ها را تکمیل کنید:

وارد کردن اطلاعات
وارد کردن اطلاعات

بعد از تکمیل اطلاعات، روی عبارت «افزودن خط جدید» کلیک کنید.

افزودن خط جدید

شما می‌توانید خطی با مالکیت خودتان یا برای دیگران ثبت کنید. در این مطلب هدف ما خرید خط تلفن ثابت برای خودتان است. به هر حال با کلیک روی «افزودن خط تلفن دیگران» صفحه زیر نشان داده خواهد شد که باید بعد از تکمیل اطلاعات مراحل لازم را طی کنید:

افزودن خط دیگران

بعد از کلیک روی خرید خط جدید تلفن، صفحه شرایط و قوانین (همان مواردی که در بالا برای شما نوشتیم) نشان داده خواهد شد:

قبولی مقررات در سایت مخابرات من
قبولی مقررات در سایت مخابرات من

برای ادامه، تیک «قوانین و مقررات را قبول دارم» را فعال کرده و بعد روی دکمه «ادامه» کلیک کنید.

سپس نوبت به تکمیل اطلاعات اولیه است:

ادامه خرید خط تلفن ثایت

در این مرحله باید استان، شهر، نوع ساختمان و تعداد خط مورد نیاز خود را وارد کنید. همچنین اگر قصد اضافه شدن خط به سامانه 118 را دارید، تیک پایین را فعال کنید. البته به ظاهر فقط یک خط را می‌توان درخواست داد. برای درخواست تعداد خط بالا باید از قبل به اداره مخابرات مراجعه کنید.

در مرحله بعد، باید اطلاعات محل نصب از جمله شماره تلفن فعال در محل نصب (شماره همسایه واحد یا شماره خط دیگر) کد پستی، کد پستی نشانه مکاتبه ضروری، نشانی، توضیحات، نشانی مکاتبه ضروری، پلاک، طبقه و واحد را وارد کنید. همه بخش‌ها باید تکمیل شوند.

وارد کردن اطلاعات در سایت مخابرات
وارد کردن اطلاعات در سایت مخابرات

در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی خود را به صورت دقیق و کامل وارد کنید:

وارد کردن اطلاعات شخصی
وارد کردن اطلاعات شخصی

بعد از آن باید شناسنامه و کارت ملی خود را بارگذاری کنید. دقت داشته باشید که حجم فایل باید کمتر از 1 مگابایت باشد:

اپلود مدارک در مخابرات من
مرحله آخر فرایند خرید و ثبت نام تلفن ثابت

در مرحله آخر، تمامی اطلاعات نوشته برای شما نشان داده خواهد شد. در صورت تایید، روی دکمه نهایی کلیک تا کد رهگیری را دریافت کنید. منتظر باشید تا از سمت مخابرات با شما تماس گرفته شود.

نحوه خرید و ثبت نام تلفن ثابت از طریق کد USSD

همچنین امکان خرید خط تلفن ثابت از طریق کد USSD وجود دارد. برای خرید در ابتدا باید از طریق شماره همراه کد #2020*  را بگیرید بعد مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد کردن عدد 1 (تلفن)
 2. وارد کردن عدد 1 (پیش ثبت نام)
 3. وارد کردن شماره فعال در محل

بعد از آن، نتیجه درخواست شما پیامک خواهد شد. البته مثل اینکه همیشه کار نمی‌کند. یعنی در مرحله سه و بعد از وارد کردن عدد 1، امکان ادامه مسیر وجود ندارد.

خرید و ثبت نام تلفن ثابت از طریق کد USSD

خرید تلفن ابری

خرید خط تلفن ثابت در حال حاضر بیشتر برای منازل مسکونی استفاده می شود ، برای سازمان‌ و اداراتی پیشنهاد ‌می‌شود از تلفن ابری استفاده کنند. چالش اصلی این سازمان ها داشتن فضای ثابت است. انتقال خط تلفن به مکان دیگر در صورت تعویض جا در تلفن ثابت دارای مراحل مخصوص به خود است که وقتگیر خواهد بود. برای کسب وکارها یا فریلنسرها این مسئله می‌تواند چالش جدی به حساب بیاید.

آن‌ها به دنبال خط ثابتی هستند که بتوانند در همه جا تحت مالکیتشان باشد و به راحتی هم استفاده کنند. همچنین دیگر درگیر دایورت خط و غیره هم نباشند. در اینجا ما خرید تلفن ابری را پیشنهاد می‌کنیم؛ تلفنی که بر پایه اینترنت است و دیگر محدودیت مکان و فضای استفاده هم ندارد. همچنین ارزانتر هم است. برای اینکه با این ویژگی و تفاوت آن با خط تلفن ثابت آشنا شوید، مقاله خرید تلفن ابری را مطالعه کنید.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا تمامی نکات مربوط به خرید خط تلفن ثابت را برای شما بنویسیم. اینکه چنین سرویسی را تهیه کنید یا خیر، به نیاز و هدف شما بستگی دارد؛ اما اگر فروشگاهی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که خط ابری تهیه کنید.

4/5 - (66 امتیاز)
آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

14 پاسخ

 1. سلام برای ثبت نام تلفن به نام شرکت آیا باید از طریق مخابرات من انجام بدهم و در مرحله اول که میخواهم وارد مخابرات من بشوم باید شماره موبایل چه کسی را بدهم مدیر عامل یا فرقی ندارد

  1. دوست عزیز، برای خرید خط اختصاصی برای کسب‌وکارتان کافی است پس از ثبت نام در سایت و خرید بسته مورد نیاز در تیکت درخواست خط دهید تا همکاران برای طی کردن مراحل لازم شما رو راهنمایی کنند. نیاز نیست از مخابرات خطی خریداری کنید.

 2. سلام
  وقت بخیر
  تا مرحله آخر ثبت نام که میروم در انتها تایید نهایی این متن را مینویسد دلیلش چیست؟
  در حال حاضر امکان ارائه سرویس مقدور نمی باشد

   1. سلام
    بنده در ثبت نام خط تلفن ثابت با این مشکل مواجه شدم
    میشه راهنمایی کنید

  1. محمد مهدی عزیز اگر تصویر کارت ملی و شماره تماسی که به نام خودتون هست رو در قسمت پشتیبانی بخش ارسال مدارک بارگذاری کنید چند دقیقه بعد درخواست شما تایید می‌شه و بلافاصله خط بهتون خطی داده می‌شه تا بتونید ارسال‌هاتون رو انجام بدید.

 3. سلام و عرض ادب خسته نباشید من از مخابرات من انلاین خط ثبت کردم و در مرحله اخر دیدن نتایج نوشته .در حال ویرایش توسط متقاضی اصلاح فیلد شماره تلفن فعال در محل نصب

 4. سلام مدت زمان راه اندازی و ارائه خط تلفن پس از ثبت نام، چند روز کاری است؟

 5. سلام من تمام مراحل خریدوانجام دادم به مخابرات رفتم واسه تاییدهویت ااان یکهفته گذشته چقدرطول میکشه برای اینکه شماره وخطوصل بشه

  1. دوست عزیز در این مقاله تنها به توضیح روش‌های خرید و ثبت نام تلفن ثابت پرداخته‌ایم. برای پیگیری مشکلات مربوط به خطوط تلفن ثابت لطفا با مخابرات تماس بگیرید چرا که این سرویس توسط مدیانا ارائه نمی‌شود.

 6. سلام
  بنده برای اینترنت ADSL مخابرات ثبت نام کردم و پول رو واریز کردم اما بعد از چند دقیقه پیامی روی سایت مخابرات من اومد که خرید این سرویس روی خط شما مقدور نمی باشد پول رو هم هنوز برگشت ندادن ممنون میشم کمک کنید

  1. حمیدرضای عزیز برای بررسی و حل این مشکل لطفا با مخابرات ارتباط بگیرید. این موضوع جزو خدماتی که مدیانا ارائه می‌دهد قرار نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.
Hidden
MM slash DD slash YYYY
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .